تاریخچه پژوهشکده

نياز به بکارگيري روش هاي علمي در حوزه سياستگذاري باعث شده است تا بسياري از دانشگاه‌ هاي برجسته جهان اين رشته را در دستور کار آموزشي و پژوهشي خود قرار داده و از اين طريق دانش تخصصي مورد نياز در تصميم‌گيري‌ هاي دولت را فراهم نمايند. در اين راستا، بسياري از دانشگاه‌ هاي فني و معتبر جهان همچون هاروارد، ام‌ آي‌ تي، جورجياتک و غيره دست به تشکيل دپارتمان‌ هاي ميان رشته‌ اي زده‌ اند تا از طريق پيوند ميان علوم فني و مهندسي و حوزه علوم اجتماعي زمينه تحليل و تحقيق جامع و چند جانبه را فراهم آورند. در اين دپارتمان‌ ها، گرايش هاي مختلفي از سياستگذاري امور عمومي همچون علم و فناوري، صنعت، کارآفرینی، محيط زيست، انرژي، امنيت و غيره وجود دارد. 

از سوی دیگر، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با درک درست این نکته که سیاستگذاری امروزه کم کم تبدیل به یک دانش ساخت یافته بشری گشته و بخشی از این دانش در دل دانشگاه ها وجود دارد، توجه خود را معطوف به ایجاد پژوهشکده هایی در دل دانشگاه‏ ها نمود و با توجه به قابلیت‏ های موجود در دانشگاه صنعتی شریف، تصمیم به حمایت از تاسیس «پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت» نمود و در این راستا در قالب تفاهم نامه‏ ای، این پژوهشکده به عنوان یک پژوهشکده تقاضا محور در سال 1388 با مشارکت مهمترین نهاد تدوین کننده سیاست های کلان و یکی از بهترین دانشگاه‏ های حوزه علم و فناوری کشور پا به عرصه وجود گذاشت. 

شايان ذكر است مسئولين و سياستگذاران اين پژوهشكده، با درك صحيح از قابليت‌ هاي مختلف در ساير مراكز پژوهشي و وجود هسته‌ هاي تخصصي و نيروهاي كارشناسي در اين مراكز، همكاري‌ هاي شبكه‌‌ اي را با آنها در دستور كار قرار داده تا ضمن بهره‌ گيري از توانمندي‌ هاي اين مراكز و ارتقاء كيفيت پژوهش‌ ها، زمينه شكل‌ گيري همکاری‏ های پژوهشي تخصصي را در كشور فراهم آورد.

عملکرد قوی این پژوهشکده در حوزه‏ های مختلف باعث شد تا شورای گسترش وزارت علوم در پاییز 1390 ـ یعنی کمی بیش از دو سال از شروع فعالیت پژوهشکده ـ مجوز قطعی این پژوهشکده را صادر نماید. در این گزارش تلاش بر این است تا مختصری از شرح فعالیت های آن به تصویر کشیده شود.

 
تعداد بازدید :  1555         تاریخ انتشار مطلب : جمعه 18 دي 1394   |  Friday 8 January 2016
   ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  *
ایمیل
نظر  *
   
  تماس با ما  
عضویت در خبرنامه
 

تهران، خيابان آزادي، خيابان شهيد حبيب‏ اللهي، خيابان قاسمي، كوچه شهيد تيموري، بن بست گوهر، پلاك 2، واحد 6
021-66065139
021-66065140
info@ristip.com

نظرسنجی
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پژوهشکده سیاست گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح