20 تجربه؛ تجربیات بیست نفر از مدیران و مشاوران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور
  • عنوان کار: بیست تجربه مستندسازی تجربیات بیست نفر از مدیران و مشاوران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری
  • نویسنده یا نویسندگان: سعید حسین رفیعی، سید مجتبی قافله باشی، سید حمزه حسنی، علی صابر، سید علیرضا طباطبایی، علی موحدی کیا
  • ناشر: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور
  • نوبت چاپ: محدود
  • سال: 1392
  • مقدمه اثر:

آموختن از تجربيات گذشته، يكي از مهارت‌هاي كليدي سازمان‌هاي يادگيرنده است؛ تجربياتي كه سرمايه‌هاي فكري سازمان‌ها محسوب شده و متعلق به تمام كشور هستند. يكي از مهم‌ترين منابع اين تجربيات، مديران و مشاوران ارشد سازمان‌ها مي‌باشند. تحرير و مستندسازي اين تجربيات، در گذر زمان انباشتي از مهم‌ترين يادگيري‌هاي سازمان را ايجاد مي‌نمايند؛ اقدامي كه در صورت غفلت، منجر به روبرو شدن هر مدیر جدید با انبوهی از مسائل به ظاهر جدید، اما در واقع قدیمی و تکراری مي‌شود.

در اين راستا از پايان سال 1391، طرحي با عنوان «مستندسازي تجربيات مديران معاونت علمي و فناوري رئيس‏جمهور»،‌ با هدف مستندسازي تجربيات جمعي از مديران و مشاوران ارشد اين سازمان تعريف گرديده و پژوهشكده سياست‌گذاري علم، فناوري و صنعت دانشگاه صنعتي شريف مسئوليت آن را برعهده گرفت.
اين طرح، خصوصاً در اين مقطع تاريخي از جهات مختلفي حائز اهميت بود. شكل‌گيري اين معاونت از سال‏ها پیش مورد تأكيد مستقيم مقام معظم رهبري قرار داشت و پس از بررسي‌هاي مختلف نهايتاً در سال 1385 به اين مطالبه پاسخ داده شد. لذا در مقطع زماني كه اين طرح در دستور كار قرار گرفت چندسالي بيشتر از شكل‌گيري اين معاونت استراتژيك نمي‌گذشت و علي‌رغم دستاوردهايي كه در طول اين مدت حاصل شده بود، هنوز ابهاماتي در جنبه‌هاي گوناگون از ماموريت‌ها و كاركردهاي آن، چه از ديدگاه مديران معاونت علمي و فناوري و چه از ديدگاه افراد و نهادهاي بيروني وجود داشت.
اين مستند فرصتي را فراهم مي‌نمايد كه مأموريت‌ها و كاركردهاي معاونت از دو جنبه «تجربيات عيني گذشته» و «ديدگاه‌هاي ضمني مديران» بررسي شده و بستري فراهم شود براي بهبود جهت‌گيري‌ها و تثبيت جايگاه اين معاونت، به‏عنوان یک نهاد تازه‏ تاسیس و پیشبرنده نظام نوآوري در کشور. همچنين زمينه‌اي است براي درك دقيق‌تر رويدادها و سوابق فعاليت‌هايي كه در اين معاونت انجام پذيرفته؛ زمينه‌اي كه مديران جديد ناگزيرند در همين بستر آغاز به‌كار نموده، و بهبود و تعالي همين جريان را دنبال نمايند.
در نحوه تدوين و مستندسازي اين تجربيات، الگوي‌هاي مختلفي در مقابل تيم پروژه قرار داشت. طبيعي بود كه الگوي منتخب مي‌بايست اولاً با محتواي تجربيات و ثانياً فرهنگ سازماني معاونت هماهنگ باشد. در اين راستا تلاش گرديد تا دو جريان اصلي در تجربيات مستند شده، از ابتدا تا به انتها حفظ شود؛ شامل جريان حل مسئله و جريان روايت‌گري.
در جريان حل مسئله، تلاش مي‌گردد چالش‌ها و فرصت‌هاي پيش‌روي معاونت و نحوه برخورد مديران با اين موارد منعكس گردد؛ به‌گونه‌اي كه مخاطب قادر باشد حتي‌الامكان عقلانيت نهفته در پس تصميمات را درك نمايد. در جريان روايت‌گري نيز تلاش بر اين است كه با نقل داستان‌گونه رويدادها، جذابيت متن افزايش يافته و مخاطب را با خود همراه نمايد. بديهي است دنبال نمودن اين دو جريان مستلزم سازماندهي مجدد و حتي بازنويسي بخش قابل توجهي از تجربيات بوده است؛ اقدامي كه در نهايت با رفت و برگشت‌هاي متعدد ميان تيم پروژه و صاحب تجربه، اصلاح و تاييد گرديده است.
علي‌رغم موفقيت نسبي در اجراي اين الگو، در موارد محدودي نيز به‌دلايلي از جمله عدم پاي‌بندي مديران به رويه‌ها و فرايندهاي تيم پروژه، شاهد سطح پايين‌تري از كيفيت مستندات بوده‌ايم.
محدوديت ديگري كه در مقابل تيم پروژه قرار داشت، فرصت اندك براي تعامل و ثبت تجربيات مديران بوده است؛ فرصتي كه در مواردي، متجاوز از دو يا سه جلسه مستندسازي نبوده است. براي حل نسبي اين چالش، استراتژي تيم پروژه اين بوده است كه پيش از برگزاري جلسات، كليه مصاحبه‌ها و متون مرتبط با مدير مربوطه تحليل شده و در تعامل با كارشناسان ذي‏ربط نيز نماي كلي از چالش‌ها و فرصت‌هاي پيش‌روي اين مديران ترسيم شود.
در نهايت لازم به ذكر مي‌دانم در ابتداي اين طرح، ثبت تجربيات تعداد بيشتري از مديران مورد نظر بوده است اما در برخي موارد، بنا به ملاحظاتي علاقه‌مند به همراهي با اين طرح نبوده‌اند. لذا ضمن احترام به تصميم ايشان، از كليه مديراني كه با صبوري بسيار، همكاران اين طرح را ياري نموده و تجربيات خود را به‌عنوان سرمايه‌هاي ملي در اختيار گذاشتند تشكر مي‌نمايم. همچنين از جناب آقاي دكتر صاحبكار، مديركل وقت دفتر سياست‌گذاري كلان علم و فناوري كه در تعريف اين طرح، پيش‌‌گام و در اجراي آن، همراه‌ و دغدغه‌مند بودند قدرداني مي‌نمايم.
اميد است اين مستند، با عنايت حضرت حق، مفيد فایده بوده و گامي مؤثر در بهبود نظام نوآوري و پيش‌برد اهداف متعالي كشور باشد.

سعید حسین رفیعی
مجری طرح
مهر 1392

 

تعداد بازدید :  1106         تاریخ انتشار مطلب : شنبه 10 بهمن 1394   |  Saturday 30 January 2016
   ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  *
ایمیل
نظر  *
   
  تماس با ما  
عضویت در خبرنامه
 

تهران، خيابان آزادي، خيابان شهيد حبيب‏ اللهي، خيابان قاسمي، كوچه شهيد تيموري، بن بست گوهر، پلاك 2، واحد 6
021-66065139
021-66065140
info@ristip.com

نظرسنجی
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پژوهشکده سیاست گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح