افتتاح ۵ مرکز در امور تقنینی و نظارت با همکاری دانشگاه‌های صنعتی شریف و امام صادق(ع) توسط رییس مجلس

//افتتاح ۵ مرکز در امور تقنینی و نظارت با همکاری دانشگاه‌های صنعتی شریف و امام صادق(ع) توسط رییس مجلس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست دکتر محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه های امام صادق(ع) و صنعتی شریف و گروه های مرجع و نخبگانی و مردمی جشنواره شهید مدرس در روز شنبه (هشتم آذرماه) به منظور تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت مردم و نخبگان در جهت رفع مسائل کشور برگزار شد. همچنین ۳ مرکز در دانشگاه صنعتی شریف در قالب مرکز نوآوری قانون یار شامل اندیشکده قانون یار، مرکز مطالعات پارلمان و آزمایشگاه قانون یار و دو کار ویژه در دانشگاه امام صادق(ع) سلسله مسابقات پارلمان دانشجویی و استارت آپ ویدئوها افتتاح شد.

دکتر محمدباقر قالیباف ضمن تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت دکتر فخری زاده، گفت: ان شاءالله که شهادت شهید فخری زاده دانشمند هسته ایی که در دوران دفاع مقدس به عنوان یک رزمنده در میدان جنگ حضور پیدا کرد و توانست در عرصه های مختلف دفاع خوش بدرخشد و دنیا او را با همان فرهنگ بسیجی، مردمی و روحیه عارف مسلک شناخت به برکت خونش باعث پیشرفت و تربیت افرادی همچون وی شود. ضمن اینکه لازم است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی، دستگیری و اشد مجازات عوامل این حادثه تروریستی اقدامات لازم را به انجام رسانند. امروز راه مماشات بسته است و انتقام گرفتن از آمران و عاملان این جنایت های بزرگ است که هزینۀ سنگین و غیرقابل بازگشت این ترورها را برای آنها مشخص خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشحالیم که مناسبت دهم آذر و سالروز شهادت آیت‌الله شهید مدرس این بزرگ مرد عرصه دین، سیاست و مبارزه فرصتی فراهم شد که با جامعه نخبگان و دانشگاهیان کنار هم باشیم و موضوعات مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

وی تصریح کرد: ما مخصوصا در گام دوم انقلاب نیازمند یک بازبینی و بازآفرینی جدی نسبت به موضوع حکمرانی در کشور هستیم.

دکتر قالیباف با اشاره به نشستی که با شرکت های دانش بنیان داشته است، یادآور شد: ما در این نشست به این نکته مهم اشاره کردیم که بروکراسی در نظام اداری و اجرایی کشور دشمن شماره یک همه ما است ضمن اینکه باید به این نکته نیز توجه شود که رهبر معظم انقلاب بیش از یک دهه قبل در سالگرد رحلت امام خمینی (ره) تاکید فرمودند که دشمن ما آمریکاست و اگر بخواهیم با این دشمن مبارزه کنیم راه مبارزه با آن کار است، کار است و کار.

وی افزود: امروز ما از این مسیر کار در حقیقت می خواهیم کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم که مهم ترین روش مبارزه با دشمن شماره یک کشور است ضمن اینکه واقعیت این است که وجود بروکراسی در سیستم اداری کشور همچون مانعی در مسیر حرکت درست، عمیق و دقیق در حوزه حکمرانی کشور است.

دکترقالیباف خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده است در کشور هر کجا که از ظرفیت مردم در تمام ارکان رسمی و دولتی کشور استفاده شده و به آن ها میدان داده شد موفق عمل کردیم و هر کجا راه را بستیم و موضوع را اداری کردیم با مشکل مواجه شدیم.

وی با اشاره به زندگینامه شهید فخری زاده، اظهار کرد: نحوه زندگی وی نشان می دهد که چگونه فرصتی فراهم شد تا نیروهای جوان بسیجی، مردمی همچون وی و شهید سلیمانی در هر عرصه ای اثرگذار باشند ضمن اینکه تحول موشکی کشور و مسیری که در این زمینه طی شد نشان می دهد چگونه عناصر اصلی که همه از بطن مردم بودند کنار هم قرار گرفتند و به دور از مقررات دست و پاگیر تحول جدی و اساسی در مقوله کار ایجاد کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باور به سنت های الهی و میدان دادن به مردم دو رکن مهمی است که می تواند تعریف جدیدی از حکمرانی براساس وضعیت بوم زیستی خودمان مبتنی بر فرهنگ قرآن و اهل بیت ایجاد کند و این در حالی است که متاسفانه در مراکز سیاست گذاری، قانونگذاری و تصمیم گیری کمترین توجهی به این دو رکن نمی شود.

دکترقالیباف با یادآوری فعالیت مجلس یازدهم براساس ۴ رویکرد مردمی سازی، کارآمد سازی، هوشمندسازی و شفاف سازی عنوان کرد: تغییرات بنیادین در جهت تحول مجلس می تواند در سایر بخش ها اثرگذار بوده و گامی در جهت ایجاد تحول در کشور باشد ضمن اینکه این تحول را باید از درون خود این نهاد آغاز کرد.

وی با اشاره به تجربه حاصل از ۴۰ سال حکمت نظری و عملی افزود: امروز با نگاه ضرورت مردمی سازی در حوزه حکمرانی این نشست را برگزار کردیم ضمن اینکه ما به دنبال مدیریت کارفرمایی در مرکز پژوهش های مجلس هستیم و نمی خواهیم تنها خودمان به جای همه نخبگان فکر کنیم بلکه می خواهیم از توان آن ها استفاده کرده و همچون نخ تسبیحی باشیم که آن ها را کنار هم قرار می دهیم.

دکترقالیباف افزود: مردمی سازی با موضوع هوشمندسازی باید فرصتی را فراهم کند که مردم بتوانند اولویت های خود را به درستی به مجلس منتقل کنند و در راه حل مسائل تا آخرین مرحله نقش داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تعدد ارائه طرح ها در مجلس بدون استفاده از ظرفیت مردم و نخبگان تاکید کرد: اگر طرح ها براساس نیاز جامعه تدوین شده و توسط نخبگان چکش کاری شود می تواند نقش موثرتری در حوزه قانونگذاری و سیاستگذاری در کشور داشته باشد چرا که گاه قوانینی تصویب می شوند که امکان ارزیابی آن ها وجود ندارد بنابراین لازم است با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی به یک الگویی برسیم که حاصل بررسی های متعدد کارشناسانه باشد تا قابلیت پیاده سازی داشته باشد ولی این در حالی است که قوانینی وضع شده است که فاقد شاخص و امکان ارزیابی هستند و نمی تواند براجرای آن ها نیز نظارت دقیقی داشت.

دکترقالیباف یادآور شد: ما در بخش علوم انسانی نیز دچار مشکلات جدی و اساسی هستیم و نیاز داریم که با همراهی دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک دانشگاه پیشرو دارای نیروهای متعدد و صاحبنظر و مراکز نوآوری که دارد در جهت رفع آن ها وارد عمل شویم. همچنین با همراهی معاونت علمی ریاست جمهوری برای تقویت مراکز نوآوری و استارت آپ ها اقدام کنیم.

وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز باید این مهم را در دستورکار خود قرار دهد تا در پی آن این نگاه و فهم مشترک در یکایک کمیسیون ها توسط نمایندگان مجلس دنبال شود ضمن اینکه باید به این نکته توجه کنیم که نمایندگان مجلس که متخصصانی برگرفته از اقشار مختلف هستند سرمایه های نظام بوده که باید به عنوان کادر نظام نگاه و باورهایشان نسبت به موضوعات مختلف اصلاح شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: مردم باید خود مسائل را ارائه داده و در حل آن ها مشارکت کنند چرا که تنها باور به سنت های الهی و حضور مردمی به نتایج موفقیت آمیز منتهی می شود و هر کجا این دو مهم را فراموش کردیم موفق نشدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از نیروهای نخبه حاضر در نشست خواست تا با همگرایی مجلس با حفظ روحیه جهادی در جهت ایجاد حرکتی موثر در جهت رفع مشکلات مردمی گام بردارند.

در حاشیه برگزاری این نشست از ۳ طرح برتر جشنواره مردمی تقدیر شده و به نفرات برتر اندیشکده ها و گروه های نخبگانی اعم از مهدی روح اللهی از اندیشکده پایا عنوان طرح بسته نهادی-مقرراتی جهت حل مسائل مناطق محروم شهری در کلان شهرهای ایران، سید یزدان حبیبی از جنبش ازما عنوان طرح سامانه نظارت مردمی ازما و علی محمد سلطانی از پژوهشکده مطالعات فناوری عنوان طرح نظام ملی ارزیابی لوح تقدیر اعطا شد و مقرر گردید طرح های مذکور در لیست اولویت های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

دانشگاه امام صادق (ع) آماده همکاری با مجلس جهت رفع مشکلات کشور است.

در ادامه این نشست حسینعلی سعدی رئیس دانشگاه امام صادق (ع) ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهید فخری‌زاده و تبریک برای روز مجلس، افزود: ما در تلاش هستیم تا بتوانیم دغدغه‌های مجلس همتراز انقلاب را رفع کنیم ضمن اینکه در آغاز گام دوم انقلاب نیاز به بازمهندسی الگوی حکمرانی کشور داریم که هم مجلس در آن جایگاه ویژه‌ای داشته و هم علوم اجتماعی نقش جدی و ریشه‌ای دارد.

رئیس دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: ما در حوزه علوم اجتماعی در فهم مسائل کشور نیاز به دانش جدی و عمیق داشته و محور دوم کارکرد علوم اجتماعی نیز حل مسائل کشور است که به پاسخ‌های بومی نیاز دارد. همچنین براساس تاکید رهبر معظم انقلاب بخشی از سیاست‌های قانونگذاری وام‌دار این حوزه است و اگر بخواهیم مسائل کشور در نظام اولویت‌بندی آکادمیک جا بگیرد، باز به این حوزه نیازمند هستیم.

وی با بیان اینکه این دانشگاه آماده همکاری گسترده با مجلس است، یادآور شد: ما برای اولین بار به حوزه فناورانه نوآوری و استارت آپی که از اهمیت به سزایی برخوردار بوده، ورود پیدا کردیم که در حوزه حکمرانی باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

امضا تفاهم‌نامه مجلس و دانشگاه صنعتی شریف در جهت حل مسائل کشور

محمود فتوحی فیروزآباد ضمن ارزیابی مثبت از نگاه علمی دکترقالیباف در استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی در حوزه قانونگذاری، افزود: ماموریت دانشگاه صنعتی شریف این است که مرزهای دانشگاه و تربیت نیروی انسانی جهت حل مسائل کشور را گسترش دهد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این دانشگاه برنامه راهبردی تنظیم کرده که مضامین اساسی آن در آموزش، پژوهش و فناوری و اثربخشی اجتماعی سرآمد است.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های این دانشگاه در جهت ارزش‌آفرینی به منظور توسعه کشور پرداخت.

فتوحی یادآور شد: از ۱۰ هزار دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف ۵۰ درصد در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند که امیدواریم رساله آن‌ها برای رفع مسائل کشور مورد استفاده قرار گیرد، ضمن اینکه امروز تفاهم‌نامه‌ای در حوزه سیاستگذاری و قانونگذاری جهت همکاری منسجم بین مجلس و این دانشگاه امضا خواهیم کرد.

ورود نوآوری در حوزه قانونگذاری به عنوان جریانی پایدار

اسماعیل قادری‌فر با اشاره به زیست بوم نوآوری به عنوان الگویی موفق که باید در اقصی نقاط کشور گسترش داده شود، تاکید کرد که با کمک مجلس می‌توان این الگو را در قالب برنامه‌ای منظم عملیاتی کرد.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار کرد: در گام بعدی نوآوری را در قانونگذاری وارد می‌کنیم تا روح نوآوری در ارکان مجلس اعم از کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به جریانی پایدار تبدیل شود، همچنین در حوزه نوآوری و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت هوشمندسازی با تمام توان از ظرفیت نخبگان به منظور همکاری با مجلس بهره‌مند خواهیم شد.

تلاش مرکز پژوهش های مجلس برای تداوم ارتباط تنگاتنگ با نخبگان دانشگاهی

علیرضا زاکانی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت دکتر فخری‌زاده، همکاری و همبستگی مجلس و دانشگاه را در حل مسائل کشور اثربخش دانست و افزود: این مرکز دارای دو ویژگی ممتاز بوده که شاید بتوان گفت تنها مجموعه‌ای است که به صورت مستقیم به نهاد قانونگذاری مرتبط است و حوزه دانش را به طور رسمی منتقل می‌کند و ویژگی دوم نیز جامعیت آن است که رأس امور بودن مجلس در تمام حوزه‌ها را یادآور می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این مرکز در دوره جدید فعالیت‌های خود در جهت اجرای دو برنامه تلاش می‌کند اعم از اینکه به متن جامع و نخبگان نزدیک شده و این روند را مبتنی بر نظام مسائل دنبال کند. همچنین با نمایندگان مجلس و مسئولان در جهت قانونگذاری و اجرای قانون، پیوستگی مداوم ایجاد کند.

وی تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۴ رویکرد تحولی در دوره اخیر انتخاب کرده اعم از اشراق معارف اسلامی در حوزه‌های قانونگذاری که بند اول سیاستگذاری‌های قانونگذاری است که رهبر معظم انقلاب سال ۹۸ ابلاغ کردند، همچنین این مرکز که پیش از این به عنوان پیمانکار عمل می‌کرد امروز خود را در جایگاهی قرار داده که به وسیله کارفرمایی قابلیت ممیزی کار خود را واگذار کند و بتواند از تمام نهادها و افکار علمی کشور بهره‌مند شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این مرکز تلاش می‌کند از طریق قم که کانون فکری جهان اسلام است در تمام دانشگاه‌ها پیوستگاه‌های جدی ایجاد کند و این تکیه زدن به حوزه و دانشگاه را به عنوان یک افتخار در کارنامه خود ثبت کرده و با جمع سپاری علمی کار خود را واگذار کند و ناظر به نظام مسائل ملی و محلی باشد تا براساس آن دستورکار مجلس را که اراده ریاست مجلس را هم که بر آن استوار بوده، فراهم کند.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع