یادداشت تحلیلی: روند افزایشی تعداد پناهجویان در کشورهای OECD در سال ۲۰۱۹

//یادداشت تحلیلی: روند افزایشی تعداد پناهجویان در کشورهای OECD در سال ۲۰۱۹

بر اساس داده­‌های سالنامه مهاجرت­‌های بین­‌المللی  که در مهر ماه ۱۳۹۹ (اکتبر ۲۰۲۰) انتشار یافته است:

در سال ۲۰۱۹، تعداد درخواست­‌های پناهندگی در کشورهای OECD پس از دو سال کاهش، مجددا روند افزایشی داشته است. به­‌طوری­‌که، درخواست­‌های جدید پناهندگی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۱.۲ میلیون نفر رسیده است. هر چند در این سال، تعداد درخواست­‌های جدید پناهندگی افزایش یافته، اما همچنان با تعداد درخواست­‌ها در سال­‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ (هر سال حدود ۱.۶۵ میلیون نفر) فاصله دارد.

در سال ۲۰۱۹، کشورهای افغانستان، ونزوئلا و هندوراس، سه کشور اصلی مبدا پناهجویان بوده اند که بیش از ۲۰ درصد از کل درخواست های جدید پناهندگی به کشورهای OECD را تشکیل می‌دهند. اگرچه تعداد درخواست های جدید پناهندگی اتباع افغانستانی به عنوان کشور اصلی مبدأ پناهجویان روند نزولی داشته و اکنون به پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۴ رسیده است (منفی ۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸). به طور کلی، تعداد درخواست های پناهندگی از کشورهای خاورمیانه که در ۵ سال گذشته در میان سه کشور اصلی مبدا پناهجویان قرار داشته اند، در حال حاضر در پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ قرار دارند. تعداد پناهجویان از کشورهای سوریه (منفی ۸ درصد) و عراق (منفی ۲۲ درصد) در سال ۲۰۱۹ به شدت کاهش یافته و تعداد درخواست های پناهندگی از این دو کشور، چهار تا پنج برابر کمتر از سال ۲۰۱۵ را نشان می دهد.

در سال ۲۰۱۹، اتباع ایرانی با ثبت ۳۰ هزار و ۹۳۲ درخواست پناهندگی در کشورهای OECD جزء ده کشور برتر مبدا پناهجویان بوده که تعداد آن نسبت به سال ۲۰۱۸، با کاهش ۲۳۲۸ نفری مواجه بوده است؛ اما رتبه آن نسبت به سال ۲۰۱۸، در بین ده کشور برتر تغییری نیافته و همچنان در جایگاه نهم به لحاظ پناهجو فرستی به کشورهای OECD قرار دارد. پس از ایران، کشور ترکیه به ۳۰ هزار و ۷۸۸ درخواست پناهندگی در کشورها OECD در جایگاه دهم قرار دارد.

در سال ۲۰۱۹، برای سومین سال متوالی، ایالات متحده با ثبت ۳۰۰ هزار درخواست پناهندگی، بیشترین تعداد درخواست در کشورهای OECD را دریافت کرده است، در حالیکه این رقم در سال گذشته ۲۵۲ هزار درخواست بوده است. تقریباً ۶۰ درصد درخواست های پناهندگی به ایالات متحده از پنج کشور آمریکای لاتین بوده است: گواتمالا (۱۷ درصد)، هندوراس (۱۳ درصد)، السالوادور (۱۱ درصد)، ونزوئلا (۹ درصد) و مکزیک (۷ درصد). بیشترین افزایش تعداد درخواست های پناهندگی در ایالات متحده مربوط به کشورهای گواتمالا (۵۶+ درصد) و هندوراس (۶۲+ درصد) بوده است.

دومین کشور مقصد متقاضیان پناهندگی در کشورهای OECD در سال ۲۰۱۹، کشور آلمان است. اگرچه تعداد درخواست های پناهندگی برای سومین سال متوالی در این کشور کاهش یافته است. این کشور ۱۴۰ هزار درخواست پناهندگی (ثبت درخواست جدید) را دریافت کرده است که این میزان، ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۸ را نشان می دهد.

پس از ایالات متحده و آلمان، کشورهای فرانسه (۱۲۰ هزار)، اسپانیا (۱۱۵ هزار)، یونان (۷۵ هزار) و مکزیک (۷۰ هزار)، بیشترین تعداد درخواست های پناهندگی را در کشور خود به ثبت رسانده اند. همه این کشورها در سال ۲۰۱۹ تعداد بیشتری از پناهجویان را نسبت به سال قبل پذیرفته¬‌اند، به ویژه اسپانیا و مکزیک، که تعداد درخواست¬‌ها در این دو کشور بیش از دو برابر شده است.

علاوه بر آمارهای مرتبط با درخواست های پناهندگی، بسیاری از پناهندگان در کشورهای OECD اسکان مجدد یافته اند. به دنبال افزایش سهمیه های اسکان مجدد پناهندگان در طی بحران های بشردوستانه در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در بسیاری از کشورهای OECD، میزان اسکان مجدد پناهندگان بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به شدت افزایش یافت. با این حال این افزایش موقتی بوده و پس از آن تعداد آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است و بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، حدود ۶۰ هزار نفر اسکان مجدد یافته اند. ایالات متحده همچنان به عنوان مهمترین کشور مقصد برای اسکان مجدد پناهندگان شناخته می شود و پس از آن کشورهای کانادا، انگلستان، سوئد، آلمان و فرانسه قرار دارند.

برگرفته از: International Migration Outlook 2020, 44th Edition, Published by OECD

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع