گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهان پیش و پس از کرونا

در این گزارش به بررسی چشم‌انداز اقتصاد جهان پیش و پس از شیوع ویروس کرونا با توجه به مطالعات انجام‌شده از سوی سازمان ملل، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، آنکتاد و صندوق بین‌المللی پول پرداخته است
بر اساس گزارش سازمان ملل، تنش‌های تجاری و نا اطمینانی‌های سیاستی طی سال ۲۰۱۸، منجر به بدترشدن وضعیت اقتصادی شد. این امر بدون شک، مانعی جدی در مسیر ریشه‌کنی فقر، بهبود استانداردهای زندگی و خلق فرصت‌های شغلی و درنهایت دستیابی به اهداف برنامه توسعه پایدار، قلمداد می‌شود. پیش از شیوع ویروس کرونا، نرخ رشد جهانی اقتصاد، توسط سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ معادل با ۲.۳ درصد برآورد شد که پایین‌ترین رشد پس از بحران مالی سال ۲۰۰۹- ۲۰۰۸ محسوب می‌شود. همچنین میانگین نرخ رشد ناخالص جهانی نیز با افزایش اندکی طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۲.۵ و ۲.۷ درصد پیش‌بینی شد. پس از شیوع ویروس کرونا برآوردهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و صندوق بین‌المللی پول (IMF) حاکی از کاهش نرخ رشد جهان به ترتیب ۱.۵ و ۳- درصد در سال ۲۰۲۰ می‌باشد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، چشم‌انداز شاخص‌های اقتصاد کلان ایران را نیز بررسی نموده است. پیشتر (در گزارش ماه اکتبر/ مهرماه) پیش‌بینی می‌شد اقتصاد ایران با نرخ صفر و بدون تغییر سال ۲۰۲۰ را به پایان برد. اما با شیوع ویروس کرونا این برآورد به منفی ۶ درصد کاهش‌یافته است که علی‌رغم منفی بودن اما نسبت به برآورد صندوق نسبت به سال ۲۰۱۹ که منفی ۷.۶ درصد بود، با بهبود همراه خواهد بود. بااین‌حال سال آینده (۲۰۲۱) اقتصاد ایران نرخ رشد مثبت ۳.۱ درصد را تجربه خواهد کرد.

بر اساس مطالعات سازمان ملل، پیش از شیوع ویروس کرونا، در اقتصادهای توسعه‌یافته انتظار می‌رفت همچنان روند کاهشی تورم (که از زمان بحران مالی جهانی مشاهده شده است) ادامه یابد. بر اساس یافته‌های این سازمان، در کشورهای درحال‌توسعه، میانگین تورم در سال ۲۰۱۹ با پایداری همراه بود. اما با شیوع ویروس کرونا و دامنه‌دارشدن و تشدید نگرانی‌ها از شیوع این بیماری، عقیده اقتصاددانان بر این است که بی‌ثباتی‌ها افزایش یابد و به اقتصاد جهانی آسیب جدی وارد ‌شود. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد قیمت‌ مصرف‌کننده که در سال ۲۰۱۹ در اروپا برابر با ۳ درصد بود در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب به ۲ و ۲.۴ درصد خواهد رسید.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع