گزارش موسسه واتسون دانشگاه براون آمریکا (افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستانی و احتمال تشدید آوارگی‌­ها)‎

/, رصدخانه مهاجرت/گزارش موسسه واتسون دانشگاه براون آمریکا (افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستانی و احتمال تشدید آوارگی‌­ها)‎

گزارش موسسه واتسون دانشگاه براون آمریکا (افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستانی و احتمال تشدید آوارگیها)
ترجمه و تلخیص: گروه مهاجرت­‌های اجباری رصدخانه مهاجرت ایران

گروه تحقیقاتی «هزینه­‌های جنگ» در دانشگاه براون آمریکا در یکی از گزارش­‌های خود که در سپتامبر ۲۰۲۰ انتشار یافت، هزینه‌­های جنگ­‌های ایالات متحده علیه برخی کشورها را پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برآورد کرد. بر اساس نتایج این گزارش، جنگ­‌های ایالات متحده پس از یازده سپتامبر حداقل ۳۷ میلیون نفر را به اجبار در کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، یمن، سومالی، فیلیپین، لیبی و سوریه آواره کرده است. این موسسه هم‌چنین در گزارش جدید خود که در ۷ دسامبر ۲۰۲۰ انتشار یافته است، به بررسی تعداد تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات هوایی در افغانستان پرداخته است. بر اساس این گزارش:

  • از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، ایالات متحده دستورالعمل­‌های مربوط به حملات هوایی در افغانستان را تغییر داد. در نتیجه، تلفات غیرنظامیان به دلیل حملات هوایی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ افزایش یافته است. به طوری­‌که در سال ۲۰۱۹، غیرنظامیان افغانستانی بیش از هر زمان دیگری از اوایل سال ۲۰۰۲ در حملات هوایی کشته شدند.
  • مذاکرات ایالات متحده با طالبان در دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شد. در دوره قبل و در طی مذاکرات، جنگ افغانستان با تلاش هر یک از طرفین برای به دست آوردن قلمرو و اهرم فشار، تشدید شد. داده­‌های هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)[۱] نشان می­دهد که غیرنظامیان هزینه این فشارها را پرداخت کرده­‌اند (با کشته شدن بیش از ۳۸۰۰ غیرنظامی در سال ۲۰۱۸). سرانجام طالبان و ایالات متحده در فوریه ۲۰۲۰ به صلح رسیدند که این در این توافق دولت افغانستان حضور نداشت. از آن زمان حملات هوایی ایالات متحده و سایر نیروهای بین‌­المللی کاهش یافته است، در حالی‌که حملات نیروی هوایی افغانستان در این مدت افزایش یافته است.
  • دولت افغانستان مذاکرات مستقیم با طالبان را در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰،  یعنی ۱۹ سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر و آغاز جنگ ایالات متحده در افغانستان آغاز کرد. با این حال، تا زمانی که آتش بس برقرار نشود، هر دو طرف تلاش خود را برای دستیابی به یک مزیت تاکتیکی تا زمان انجام مذاکرات ادامه خواهند داد. در این دوره زمانی احتمال می­رود تلفات جانی غیرنظامیان افزایش یابد.
  • به طور کلی تمامی گروه­‌ها در افغانستان شامل – دولت افغانستان، آمریکا و متحدانش، همراه با گروه‌­های شبه نظامی ضد دولت – حملات خود را در دوره­‌های مختلف مذاکرات افزایش داده‌­اند. این امر منجر به افزایش قابل پیش­بینی و نگران کننده­ای در خصوص مرگ غیرنظامیان افغانستانی شده است. عناصر ضد دولت، از جمله طالبان و داعش، به طور متوسط سالانه ۱۹۶۴ غیرنظامی را بین سال­‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ به قتل رسانده­اند. بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، این نیروها هر ساله به طور متوسط ۲ هزار و ۷۱ نفر را کشته­‌اند که ۵٪ افزایش را نشان می‌دهد.
  • نیروهای نظامی بین­‌المللی به رهبری ایالات متحده مسئول اکثر کشته شدگان حملات هوایی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ هستند: یک هزار و ۳۵۷ کشته توسط نیروهای بین­‌المللی در مقایسه با ۴۶۱ کشته شده توسط نیروی هوایی افغانستان. به علاوه تعداد غیرنظامیان کشته شده توسط حملات هوایی بین­‌المللی از سال ۲۰۱۶، تا سال ۲۰۱۹ حدود ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

تعداد کشته شدگان غیرنظامیان افغانستانی در اثر حملات هوایی- ۲۰۰۶ تا نیمه اول سال ۲۰۲۰

  • ایالات متحده آسیب رساندن به غیرنظامیان افغانستانی را به عنوان بخشی از استراتژی نظامی خود تصدیق می­‌کند. در سال ۲۰۱۹، ایالات متحده در مجموع بیش از ۳۱۴ هزار دلار بابت همدردی و جبران هزینه­‌های ناشی از مرگ و جراحات به غیرنظامیان افغانستان پرداخت کرده است. به طور کلی تعداد و مجموع پرداخت­‌های “همدردی” ایالات متحده در قبال کشته شدن غیرنظامیان افغانستانی­ در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ افزایش یافته است.
  • با در نظر گرفتن قدرت طالبان از سال ۲۰۰۱، دولت افغانستان در حالت دفاعی قرار دارد و به دنبال افزایش فشارهای نظامی بر طالبان در جریان مذاکرات است. در این زمینه، خواه نیروهای ایالات متحده در افغانستان باقی بمانند یا نه، حملات هوایی نیروی هوایی افغانستان احتمالاً عواقب ویرانگر بیشتری برای غیرنظامیان به همراه خواهد داشت و احتمالاً اعتماد غیرنظامیان به دولت افغانستان را کاهش می­‌دهد، مگر اینکه نیروی هوایی افغانستان قوانینی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان تصویب کند یا اینکه دولت افغانستان و طالبان با اعلام آتش بس دوجانبه صرف نظر از تاکتیک­‌های مذاکره، از میزان تلفات غیرنظامیان افغانستانی بکاهند.

بنظر می­‌رسد افزایش فشارها بر گروه طالبان برای تن دادن به مذاکرات صلح و تشدید حملات هوایی ارتش افغانستان، همچنان به گسترش آوارگی­‌ها و یا مهاجرت گروه زیادی از مردم افغانستان دامن زند. چرا که موج گسترده این حملات می‌تواند منجر به افزایش ترس و ناامنی در مناطق مختلف افغانستان شده و به تبع آن افراد زیادی به دنبال امنیت و حفظ جان خود، مرزهای کشور خود را به مقاصد امن ترک کنند.

برگرفته از گزارش:

Neta C. Crawford, (2020), Afghanistan’s Rising Civilian Death Toll Due to Airstrikes, 2017-2020, Published by Watson Institute, International and Public Affairs, Brown University.


[۱] United Nations Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA)

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع