کرونا باردیگر بازار نفت را ترساند/ نروژ بدنبال اکتشافات نفتی جدید است

پویایی های بازار

قیمت نفت برنت مجددا به زیر ۴۳ دلار هر بشکه سقوط کرد. نگرانی حاصل از ظهور مجدد سیکل بیماری کووید-۱۹ باعث تردید در بهبود وضعیت اقتصاد جهانی شد. در عین حال قیمت نفت در مقایسه با ماه آوریل که ۱۶ دلار هر بشکه بیش نبود، بیشترین در ۴ ماه اخیر است. چرا که عرضه کنندگان نسبت به کاهش عرضه خود همچنان متعهدند. قیمت نفت برنت در روز جمعه ۴۲ دلار و ۶۳ سنت و نفت وست تگزاس انترمدییت نیز به ۴۰ دلار رسید.

تفسیر هفته

دائره رتبه بندی فیچ پیش بینی کرده نهایتا در ۲۰۲۰ اقتصاد جهانی ۴.۶ درصد کوچکتر خواهد شد، اما اقتصاد به سمت رکود بیشتر نخواهد رفت. به نظر فیچ شواهدی مانند بالا رفتن درصد خرده فروشی هر ماه نسبت به ماه قبل از بعد از آوریل در آمریکا، بریتانیا، و اسپانیا، بالارفتن درصد دارندگان شغل در آمریکا در ماه مه، بهبود شاخص PMI (شاخص مدیریت سفارش کالا) در ماه مه و ژوئن، و راه افتادن بخش ساختمان در کشورهای مختلف همه نشان دهنده بهبود اقتصاد در پس از توقف آن در دوران قله شیوع سرایت ویروس کروناست. فیچ در ۲۰۲۱ پیش بینی می کند که اقتصاد جهانی ۴.۹ درصد رشد داشته باشد. در ۲۰۲۲، ۳.۴ درصد احتمالا اقتصاد جهانی بزرگتر خواهد شد.

در ماه های پیش رو اقتصاد کشورهای حاشیه خلیج فارس ۷.۶ درصد کوچکتر خواهند شد. در بزرگترین رکود در تاریخ این کشورها، بدلیل ترکیب تاثیر بیماری کوید ۱۹ و پایین آمدن قیمت نفت، بگزارش صندوق بین المللی پول همه شش کشور خلیج فارس بعلاوه ایران و عراق با مشکلات اقتصادی روبرو خواهند شد. از اول ژوئیه عربستان مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر و به ۱۵ درصد رساند. درآمدهای نفتی شش کشور عضو شورای همکاری ۲۰۰ میلیارد دلار به نظر می رسد کمتر شود. امین ناصر، رئیس شرکت نفتی آرامکو به آینده بازار نفت خوشبین است. او معتقد است که تقاضا در نیمه دوم ۲۰۲۰ به ۹۰ میلیون بشکه در روز در سطح جهانی می رسد. در بخش پایین دستی، تقاصا برای بنزین و نفت گاز و سوخت جت هر سه بیشتر از نیمه اول ۲۰۲۰ خواهند بود.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از دیدار از روسیه و کویت به دیدار امیر قطر شتافت. ترکیه در منازعه مابین قطر و سه کشور عربستان، امارات و بحرین، از قطر حمایت می کند. در چالش بازگرداندن هویت اسلامی به ایاصوفیا بعنوان یک مسجد توسط دولت ترکیه، ایالات متحده با تغییر این ساختمان از موزه به مسجد مخالفت کرد.

مطلب دارای ویدیو می باشد.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۴ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۶ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع