کروناویروس کووید-۱۹: حقایق و بینش‌ها

مک‌کینزی(MGI) سندی با عنوان «کروناویروس کووید-۱۹: حقایق و بینش‌ها» منتشر کرده است. هدف این مرکز از انتشار این سند، کمک به یک هدف محدودتر است: ارائه حقایق و بینش‌هایی در مورد شرایط فعلی کووید-۱۹ به منظور کمک به درک بهترِ روش‌های بهینه توسط تصمیم‌گیران. مک‌کینزی اشاره می‌کند که علاوه بر چالش انسانی، این ویروس پیامدهایی برای کل اقتصاد، کسب و کار، و اشتغال هم به دنبال دارد. این سند برخی از این چالش‌ها و چگونگی واکنش سازمان‌ها به منظور حفاظت از مردم و هدایت در شرایط نامطمئن را مطرح می‌کند.

کووید-۱۹ این هفته از یک نقطه عطف گذر کرد، به گونه‌ای که برای اولین بار، تعداد موارد مبتلا در خارج از چین بیشتر از چین شد. تعداد موارد جدید در خارج از چین ۴.۵ برابر شد، در حالی که این رشد در چین نسبت به هفته گذشته ۳ برابر کاهش یافته است. با این حال، چین هنوز هم بیش از ۳۰۰۰ هزار مورد جدید را گزارش می‌کند که نشان می‌دهد همه‌گیری هنوز در این کشور متوقف نشده است.

افزایش ناگهانی این ویروس در سطح جهان، نقطه عطف جدیدی را در این همه‌گیری منعکس می‌کند. چهار مجموعه اصلی سرایت (چین، آسیای شرقی، خاورمیانه، اروپا) در حال حاضر فعال هستند و ایالات متحده هم در نقطه آغاز است. دولت‌های در سطح جهان خود را برای گسترش بیشتر این ویروس آماده می‌کنند. در خارج از چین، ارتباطات عمیق اقتصادی و جابجایی مردم در این مجموعه‌ها، توقف سرایت درون ‌مجموعه‌ای را دشوار خواهد نمود، حتی اگر هر یک از این مناطق هم ارتباطات با سایر نقاط را متوقف کنند، هنوز هم احتمال گسترش ویروس وجود دارد. با توجه به سرایت‌پذیری ذاتی این ویروس، این احتمال باز هم افزایش می‌یابد. گسترش بیشتر ویروس به مجموعه‌های جدید، امری ناگزیر است که دولت‌ها در سرتاسر جهان آن را مدنظر دارند. به عنوان مثال، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های ایالات متحده این پیش‌بینی‌های صریح را انجام داده که این ویروس با انتقال جامعه ظاهر خواهد گشت.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
تاریخ رصد: ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع