کرونا، در جنگ با LNG

نویسنده: کیریل ویدرشون
مترجم: محسن داوری

میز نفت | با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، بازار انرژی با تغییرات گسترده‌ای روبرو شده است. توسعه انرژی‌های پاک، کاهش تقاضای نفت و فرآورده‌های نفتی و سقوط تولید ناخالص داخلی کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی، چشم انداز اقتصاد جهانی را در هاله‌ای از مه قرار داده است.

در مورد تاثیر نهایی این ویروس نمی‌توان پیش بینی‌هایی قطعی داشت. اما این موضوع پذیرفته شده که عرضه و تقاضای نفت و گاز با فشار زیادی روبرو است و باید برای بازگشت به شرایط پیش از کرونا، مدت‌ها صبر کرد.

در حال حاضر، تقاضای نفت خام و فرآورده‌های نفتی با بیشترین کاهش مواجه شده است. در مقابل، گاز طبیعی به عنوان خواهر نفت، با شرایط متفاوتی روبرو است.

عصر طلایی گاز عنوان گزارشی بود که آژانس بین‌المللی انرژی در اوایل قرن بیستم و یکم منتشر کرد. هرچند به نظر می رسد تقاضای گاز کم ‌و بیش ثابت بوده و در مورد آینده تقاضا باید همچنان به انتظار اتفاقات آینده بنشینیم.

گاز طبیعی و ال ان جی در اکثر مناطق دنیا به عنوان سوخت دوره گذار برگزیده شده است. شرکت های پیشرو نفت و گاز دنیا نظیر شل، انی و توتال در کنار شرکت های ملی نفتی قطر پترولیوم، ادنوک، گازپروم و … از اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، سرمایه‌گذاری هنگفتی در اکتشاف و تولید از میادین گاز طبیعی انجام دادند.

اکثر کارشناسان بر روی موفقیت گاز طبیعی شرط بندی کرده بودند. آنها معتقد بودند گاز طبیعی بی رقیب است. اما آنان ظهور گاز شیل را پیش‌بینی نمی کردند.
انقلاب گاز شیل باعث شد تا بازار دگرگون شده و قیمت ها کاهش هنگفتی را تجربه کند. با کاهش قیمت گاز، تقاضای آن افزایش یافت، اما همچنان عرضه بیش از تقاضا بود.

سرمایه‌گذاری در میادین گازی شرق مدیترانه، دلتای نیل مصر، استرالیا و قطر با سرعت ادامه دارد. اما معادلات بازار جهانی گاز با چالش روبرو شده است.

با همه گیری ویروس کرونا، آینده صنعت گاز با بحران روبرو شده است. در چند ماه اخیر، چند تولیدکننده گاز طبیعی نظیر غول چیساپیک ایالات متحده و بیش از ۲۰۰ شرکت شیل آمریکای شمالی اعلام ورشکستگی کرده اند. همچنین اکثر شرکت ها در حال بازنگری در سبد پروژه های گازی خود هستند.

تاریخ انتشار اولیه: ۳۱ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع