کدام استان‌های ایران بیشتر درگیر کرونا هستند؟

بررسی متفاوت آمار رسمی منتشرشده درباره کروناویروس جدید در استان‌های مختلف توسط محققان دانشگاهی نشان می‌دهد: در انتخاب استان‌های دارای اولویت به لحاظ مدیریت بیماری، نباید تنها به تعداد مبتلایان توجه شود. بلکه باید شاخص‌هایی نظیر تعداد کل مبتلایان قدیم و جدید، مقایسه وضعیت ابتلا بر حسب جمعیت، وضعیت تعداد موارد بیماری جدید در ۲۴ ساعت گذشته و نسبت وضعیت موارد جدید ابتلا به جمعیت را نیز درنظر داشت.

به گزارش ایسنا، دکتر نسترن کشاورز محمدی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همراه آتنا رفیعی‌پور، پژوهشگر حوزه سلامت و سایر اعضای تیم علمی داوطلبانه پویش مردمی “قرنطینه اختیاری حداکثری”، طی یک یادداشت علمی تحلیلی، ضمن بررسی متفاوت آمار رسمی منتشر شده در رابطه با کروناویروس جدید در استان‌های مختلف کشور، پیشنهاداتی در جهت کنترل شیوع و استفاده بهینه از نتایج آماری آن در مدیریت و سیاست‌گذاری‌های کشوری ارائه کرده‌اند.

در مقدمه این یادداشت آمده است: «آمار در شناخت وضعیت موجود، پیش‌بینی وضعیت آینده و سپس برنامه‌ریزی بر اساس آن؛ در سطح فردی و سیاست‌گذاری و مدیریت اهمیت بسزایی دارد. صرف نظر از تعداد کثیری از افراد جامعه، کاربرد آمار برای برخی اقشار خاص مانند مدیران، سیاست‌گذاران و حتی در برخی زمینه‌های فردی خاص از اهمیت زیادی برخوردار است و لذا باید به شیوه صحیح و مبتنی بر ارقام صحیح ارائه شود تا به درستی در برنامه‌ریزی و طراحی فرایندهای مدیریتی و سیاست‌گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

سالهاست در ایران شاهدیم که اغلب اطلاعات و آمار مهم و مورد نیاز یا موجود نیست و یا موجود بوده، ولی کسی از وجود آن باخبر نیست یا از وجود آمار خبر داریم اما دسترسی به اطلاعات و آمار مهم امکان‌پذیر نیست و یا در صورت وجود به شیوه صحیح در اختیار افرادی که به آن نیاز دارند، قرار نمی‌گیرد. از نظر کیفیت آمار تولید شده، گاها آمار به صورت غلط و ناقص تولید می‌شوند که این امر خود منجر به تصمیمات اشتباه می‌شود.

نکته مهم‌تر اینکه گرچه افراد و سازمان‌های متعددی در ایران آمار و داده تولید می‌کنند، اما در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که هدف و کاربرد تولید بسیاری از آمارها یا معلوم نیست و یا به نظر می‌رسد اساسا فقط به قصد گزارش‌های مرسوم تولید شده است، زیرا ردپایی از آن در برنامه‌ریزی دیده نمی‌شود و لذا ما اکثرا غافلگیر و یا متعجب می‌شویم.

در مجموع، امروز به نوعی اتفاق نظر جمعی وجود دارد که آمار کرونا مدیریت مناسبی نداشته و ندارد. به نظر می‌رسد، چه به طور فردی، سازمانی و چه مسئولین استفاده بهینه‌ای از آمار کرونا برای درک وضعیت، پیش‌بینی آینده و اقدام مبتنی بر آن نداریم.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۲ اسفند ۱۳۹۸
تاریخ رصد: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع