پای عربستان، امارات و اسرائیل به توافق ایران و چین باز شد!/ لابی گسترده برای تضعیف روابط پکن-تهران

چین تلاش می‌کند با تمامی قدرت‌ها و بازیگران خاورمیانه روابط متعادلی داشته باشد. رویکردی که به نفوذ بیش از پیش چین در خاورمیانه منتهی خواهد شد. ایران در شراکت با چین، تنها بازیگر خاورمیانه نیست. عربستان و امارات هم دارای توافق مشارکت راهبردی با چین بوده و پارامتر‌های این توافق‌ها درکمیته‌های مشترک متشکل از مقامات رسمی در حال مذاکره است، چون چین به‌ رغم سودمندی مشارکت با ایران می‌خواهد رویکرد متوازن خود در خلیج [فارس] را ادامه دهد.

بین الملل تابناک: پیش نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که چندی پیش در دولت به تصویب رسید، همچنان مورد توجه رسانه‌ها و تحلیلگران بین المللی است و در همین رابطه، تحلیل‌ها و تفاسیر متعددی پیرامون آن منتشر شده است.

چین تلاش می‌کند با تمامی قدرت‌ها و بازیگران خاورمیانه روابط متعادلی داشته باشد؛ رویکردی که به نفوذ بیش از پیش چین در خاورمیانه منتهی خواهد شد.

در این زمینه، جاناتان فولتون در یادداشتی که وب‌سایت شورای آتلانتیک آمریکا آن را منتشر کرد، نوشت: ایران در شراکت با چین ایران تنها بازیگر خاورمیانه نیست. عربستان و امارات هم دارای توافق مشارکت راهبردی با چین بوده و پارامتر‌های این توافق‌ها در کمیته‌های مشترک متشکل از مقامات رسمی در حال مذاکره است، چون چین به‌رغم سودمندی مشارکت با ایران می‌خواهد رویکرد متوازن خود در خلیج [فارس] را ادامه دهد.

همچنان که اخیراً هم‌زمان با انتشار خبر توافق ایران – چین، نهمین دیدار وزرای انجمن همکاری کشور‌های عربی- چین در ۶ ژوئیه در اردن، به‌ صورت مجازی، برگزار شد. هرچند این دیدار دستاورد مهمی نداشت، در آن سه سند به امضا رسید: تفاهم همکاری در مورد کووید-۱۹، برنامه اجرایی انجمن از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ و اعلامیه امان که «بیانگر تمایل چین و کشور‌های عربی برای تعمیق روابط» است. به گفته یک مقام محلی، همکاری چین- ایران نیز در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ هرچند در اعلامیه آن ذکر نشد.

پس‌ از این دیدار، کنفرانسی به میزبانی آکادمی علوم اجتماعی چین و دانشگاه شارجه امارات در ۱۱ ژوئیه با تمرکز بر همکاری چین- خاورمیانه و بحران کرونا ویروس برگزار شد. اهمیت این رویداد از آن‌ روست که نشان می‌دهد چین در خاورمیانه توپ‌های زیادی برای بازی دارد. چین در سراسر این منطقه دارای منافع زیادی بوده و با بسیاری از کشور‌های منطقه همچون ایران شراکت کامل دارد که ناشی از دهه‌ها تعامل دیپلماتیکی و حجم عظیم تجارت و سرمایه‌گذاری با این کشور‌هاست.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع