هندی‌ها نگران‌تر از همیشه _ ​هندوستان، بازنده بزرگ

میز نفت | ایران و چین در حال نهایی کردن قرارداد همکاری های راهبردی ۲۵ ساله هستند. در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی، ژی جین پنگ، رییس جمهور چین روانه تهران شد و توافق اولیه میان دو کشور به امضا رسید.

رییس جمهور چین، نخستین رهبر دنیا بود که پس از توافق هسته ای ایران و غرب راهی تهران شد. اینک پس از چهار سال رایزنی و مذاکره مخفیانه، سند همکاری های تهران و پکن در آستانه امضا قرار گرفته است. این قرارداد در چهارچوب ابرپروژه راه ابریشم جدید چین (یک کمربند، یک راه) اجرا خواهد شد.

براساس اطلاعات منتشر شده، چینی ها ۱۲۰ میلیارد دلار برای نوسازی زیرساخت های حمل و نقل ایران سرمایه گذاری خواهند کرد.

این بودجه شامل ساخت ۲۳۰۰ کیلومتر بزرگراه برای اتصال شهر ارومچی استان ژین چیانگ چین به تهران است. این بزرگراه با جاده ارومچی-گوادر پاکستان همپوشانی دارد. رهبران پکن در چارچوب پروژه راه ابریشم جدید، یک کریدور اقتصادی برای اتصال چین و پاکستان نیز در دست اجرا دارند.

این شاهراه ارتباطی می تواند کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان را به هم متصل کرده و در ادامه با عبور از ترکیه به مرزهای اروپا می رسد. چینی ها طرح ساخت راه آهن برقی تهران- مشهد را به زودی آغاز خواهند کرد. آنها راه آهن سریع السیر تهران-قم- اصفهان و تهران- تبریز را نیز در دستور کار قرار داده اند. ایجاد یک شبکه ریلی از غرب به شمال برای اتصال میادین نفت و گاز و تاسیسات پتروشیمی ایران هم به زودی اجرا می شود.

بخش اعظم سرمایه گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی هزینه خواهد شد. این بخش ها به دلیل تحریم های ایالات متحده با آسیب های شدیدی روبرو شده است.

نکته قبل توجه اینست که بر اساس گزارش های منتشر شده، چینی ها برای حفاظت از تاسیسات و پروژه های خود در ایران ۵۰۰۰ نیروی امنیتی را در این کشور مستقر خواهند کرد. در بخشی مهم از این قرارداد راهبردی، چینی ها بر میزان واردات نفت خود از ایران با وجود تحریم های ایالات متحده می افزایند.

نکته مهم اینست که رهبران چین تاکنون در مورد این قرارداد راهبردی میان تهران و پکن ساکت بوده اند. می توان حدس زد که آنها از انزوای بیشتر در دریای چین جنوبی، مسأله هنگ کنگ و اختلافات مرزی با هند بیمناک هستند.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۹ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع