همه‌گیری کووید ۱۹رکورد بیکاری در کشورهای OECD را شکست

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، تأثیر کووید ۱۹ بر رشد اقتصادی فوری و عمیق بوده است. حتی اگر بیشتر کشورهای عضو OECD سیاست‌های مهار کننده را فقط در نیمه دوم مارس ۲۰۲۰ اتخاذ کرده باشند، تولید ناخالص داخلی آنها در سه ماهه اول این سال، کاهش یافته است. پیش‌بینی‌های سه ماهه دوم ۲۰۲۰، نشان دهنده کاهش بیشتر تولید ناخالص داخلی است. پیش‌بینی شده بین سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ و سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ در کل OECD، تولید ناخالص داخلی به طور متوسط حدود ۱۵ درصد سقوط کند، بطوریکه در اسپانیا با کاهش ۲۳ درصدی، در فرانسه با کاهش ۲۲ درصد و در ایتالیا و انگلستان با کاهش ۲۱ درصدی مواجه شود.

گزارش سازمان همکاری‌‌های توسعه اقتصادی OECD در خصوص وضعیت اشتغال در کشورهای عضو OECD پس از بحران کووید ۱۹ نشان می‌دهد که تأثیر این بیماری بر بازار کار، ممکن است به طرز چشمگیری تشدید شود و نرخ بیکاری عمیق، بیشتری پیدا کند. در حال حاضر، برخی کشورها شاهد جهش بی‌سابقه‌ای در بیکاری خود بوده‌اند؛ اگرچه در برخی از آنها، در نتیجه شیوع بیماری، بیکاری موقتی پدید آمده و انتظار می‌رود که با بازگشایی اقتصاد، کارکنان دوباره به کار خود بازگردانده شوند. به عنوان مثال، ایالات متحده فقط طی دو ماه، شاهد افزایش چهار برابری نرخ بیکاری خود بوده؛ بطوریکه از ۳/۵ درصد در فوریه ۲۰۲۰ به ۱۴/۷ درصد در آوریل ۲۰۲۰ رسیده است. با این حال، از آنجا که کارکنانی که شغل خود را به‌طور موقت از دست داده‌اند به کارفرمایان قبلی خود باز می‌گردند، این آمار به احتمال زیاد تغییر می‌کند.

آمار نرخ بیکاری کشورهای OECD در می ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که بیکاری در این کشور افزایش بسیار چشمگیری داشته است. در سایر کشورهای عضو OECD تأثیر اولیه بیماری بر ارقام بیکاری کمتر نشان داده شده، چراکه در این کشورها، سیاستمداران بر برنامه‌های حفظ شغل به شدت تاکید کرده‌اند. در این کشورها، به کارفرمایان امکان کاهش ساعات کار کارکنان داده شده است؛ این در حالی است که کارکنان برای ساعاتی که در آن کاری انجام نشده، کمک‌های مالی عمومی دریافت می‌کنند. ساعات کاری در کشورهای سراسر OECD به شکلی تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش یافته است. بطوریکه در سه ماه اول بحران کووید ۱۹، ساعت کاری ۱۰ برابر بیشتر از سه ماه نخست بحران مالی جهانی کاهش یافته است.

تاریخ انتشار اولیه: ۱ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۵ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع