نگاهی بر پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کوید ۱۹ و سناریوهای بازارهای جهانی انرژی در دوران پساکرونا

  • براساس بررسی های بانک جهانی شیوع ویروس کرونا بر زنجیره تأمین سراسر جنوب آسیا رخنه کرده اما سرعت انتشار آن نسبت به سایر مناطق جهان کمتر است.
  • فینلی، عضو بخش تحقیقا انرژی و نفت جهانی در انستیتو بی ر در دانشگاه رایس درخصوص تقاضای جهانی نفت اظهار داشته است: »ما به طور بالقوه شاهد کاهش ۲۰ درصدی تقاضای جهانی نفت طی دو یا سه ماه هستیم که اندازه و سرعت آن بی سابقه است. بیشترین کاهش تقاضا که تاکنون ثبت شده کاهش ۱۰ درصدی تقاضا در آغاز بحران جهانی نفت در سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۲ بوده است.
  • براساس تخمین ریستاد انرژی تعداد دکل های نفتی فعال آمری ا تا نیمه ماه مارس معادل ۶۲۰ دکل بود اما پیشبینی می شود با این کاهش تولید اعلام شده در توافق اخیر ماه آوریل ، پتانسی خارج شدن ۲۰۰ دکل وجود داشته باشد که این خود باعث ایجاد اختلال در فعالیت های اکتشاف و تولید شرکتهای بزرگ آمریکایی شود.
  • به نظر میرسد با وقوع بحران کرونا در جهان نباید انتظار داشت که پروژه ال ان جی گازپروم روسیه و سایر پروژه های انتقال خط لوله گاز مطابق برنامه تعیین شده پیش رود و ازاین رو زیان هنگفتی هم از منظر خواب سرمایه و کندی پروژه ها و هم کاهش قیمت گاز نه تنها در انتظار روسیه بلکه در انتظار صادرکنندگان بزرگ گاز نظیر نروژ، استرالیا، آمریکا، قطر، ترکمنستان، مالزی و اندونزی خواهد بود.
  • عربستان سعودی به منظور تسریع در اجرای برنامه ها و پروژه های گسترش انرژی های تجدیدپذیر در این کشور کمیته عالی تشکیل داد.
  • در ماه مارس ۲۰۲۰ ،مصرف سوخت هند حدود ۱۸ درصد کاهش یافت به همین ترتیب تولید فراورده های نفتی با افت مواجه شد ولی در مقابل سهم اختصاص یافته نفت خام برای استفاده و ذخیره سازی در پالایشگاه ها افزایش یافت.

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع