نفع پاکستان از برنامه همکاری ایران-چین چیست؟

اسلام‌آباد – ایرنا – تارنمای نشریه دیپلمات، برنامه همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را پیمان تجاری چندصد میلیاردی میان دو کشور توصیف کرد و نوشت: رشد روابط تهران-پکن خبر خوبی برای اسلام‌آباد است و این تحول تبعات مهمی برای پاکستان که منافع اقتصادی و امنیتی نزدیکی با چین دارد، خواهد داشت.

نشریه دیپلمات با انتشار مقاله «عُمیر جمال» خبرنگار پاکستانی این منبع خبری در شهر لاهور نوشت: برنامه همکاری پیشنهادی میان ایران و چین برای همکاری‌های بلندمدت و تحولات مربوط به مشارکت هند در پروژه چابهار، دو تحولی است که نتایج مهمی برای پاکستان کشوری که منافع اقتصادی و امنیتی آن ارتباط نزدیکی با چین دارد، به دنبال خواهد داشت.

در این مقاله با طرح این پرسش که برنامه همکاری راهبردی ایران و چین چه اثراتی برای پاکستان خواهد داشت؟ آمده است: همزمان با تشدید تنش‌های مرزی میان پاکستان و هند، سیاستگذاران اسلام‌آباد نمی‌توانستند خبری بهتر از برنامه همکاری‌های بلندمدت تهران-پکن دریافت کنند. به عقیده آنان جایگاه فزاینده پکن در ایران، بسیار حائز اهمیت است.

فرصت تعمیق روابط با تهران برای اسلام‌آباد

در ادامه مقاله نشریه دیپلمات آمده است: قطعاً پاکستان تحولات مربوط به تهران-پکن را فرصتی برای ایجاد روابط عمیق‌تر با جمهوری اسلامی ایران می‌داند. هر چند این روابط در طول تاریخ عمدتاً به دلیل نزدیکی مناسبات اسلام‌آباد با برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تحت الشعاع قرار گرفت اما طی چند سال گذشته پاکستان تلاش کرده است تا بتواند روابط دوجانبه با ایران را به تعادل برساند.

ثمره تلاش‌های اسلام‌آباد برای تحکیم روابط با کشور همسایه را می‌توان در اقدامات آن برای مدیریت مرزهای مشترک با ایران مشاهده کرد، اقدامی که چین نیز از پاکستان خواهان است، زیرا منطقه مرزی پاکستان و ایران به عنوان بخش اساسی از ابتکار جهانی کمربند و جاده (BRI) محسوب می‌شود.

دیپلمات به بخشی از سیاست‌های همسویی تهران و اسلام‌آباد در سطح منطقه‌ای و بین المللی اشاره کرد و نوشت: مخالفت صریح پاکستان با درخواست سعودی برای ملحق شدن به ائتلاف ضدیمنی، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مسلمانان شبه قاره و توجه به وضعیت مردم کشمیر زمانی که بسیاری از کشورهای جهان اسلام حاضر به محکوم کردن خشونت‌ها علیه مردم مسلمان کشمیر نشدند را می‌توان در نزدیکی روابط دو کشور همسایه موثر تلقی کرد. در اسلام‌آباد این اطمینان خاطر وجود دارد که تهران علاقه‌ای به ایجاد روابط با برخی کشورها به قیمت سردی روابط با پاکستان ندارد.

تاریخ انتشار اولیه: ۱ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع