پیامدها و مداخلات روان‌شناختی در پاندمی کووید-۱۹: مطالعه مروری

نویسندگان: هاله شاهد حق قدم ، علی فتحی آشتیانی، امیر محسن راه نجات ، محسن احمدی طهور سلطانی، ارسیا تقوا، محمدرضا ابراهیمی، وحید دنیوی، پیمان جهانداری

زمینه و هدف: با توجه اثرات روان­شناختی گسترده پنومونی کووید-۱۹ مانند استرس، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه بر مردم به ویژه کادر درمان، مبتلایان به این بیماری و خانواده­های آنان و افراد قرنطینه، مطالعه حاضر با هدف بررسی، شناخت و ارائه مداخلات روان­شناختی اثربخش مبتنی بر شواهد علمی انجام شد.

روش ­ها: این مطالعه مروری روایتی به بررسی مطالعات انجام شده در زمینه پیامدها و ارائه مداخلات ‌روان­شناختی در زمان پنومونی ویروس کرونا از تاریخ ۱ ژانویه تا ۱۱ می ۲۰۲۰ با استفاده از کلیدواژگان ویروس کرونا، پنومونی، مداخلات روان­شناختی در بحران­ها، سلامت روان، کووید-۱۹، پاندمیک و با جستجو در سایت­های معتبر پابمد، ساینس دایرکت، اسکوپوس، گوگل اسکالر، پروکوئست و همچنین پایگاه‌های داخلی همچون پایگاه جهاد دانشگاهی، ایرانمدکس و مگیران پرداخت. علاوه بر این، مقالاتی که به طور آنلاین توسط کمیسیون بهداشت ملی چین، مرکز ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها و سازمان جهانی بهداشت منتشر شده بود، نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته­ ها: در مجموع، از تعداد ۱۰۲ مقاله به دست آمده، تعداد ۷۵ مقاله مورد مرور نهایی قرار گرفت. نتایج نشان داد که در زمان پاندمی کووید-۱۹ اثرات روان­شناختی منفی از جمله اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی، اضطراب، استرس، اختلالات خواب و عصبانیت در کادر درمان و دیگر افراد درگیر با کووید-۱۹ به طور معناداری افزایش یافته بود. عوامل استرس­زا شامل اضطراب سلامتی، نظریه‌های توطئه، طولانی شدن زمان قرنطینه، ترس از سرایت بیماری، ناامیدی، خستگی، لوازم محافظتی کم، اطلاعات ناکافی، ضرر مالی، شایعات، باورهای منفی درباره واکسیناسیون و انگ هستند. به علاوه یافته‌ها نشان داد که در زمان شیوع کرونا، رویکرد درمانی شناختی- رفتاری به صورت آنلاین موثر می‌باشد.

نتیجه­ گیری: بر طبق مرور مطالعات انجام شده، مشخص شد که به طورکلی در زمان پاندمی کووید-۱۹ شاهد کاهش سلامت روان افراد به خصوص کارکنان درمانی درگیر با این بیماری هستیم و لازم است مداخلات روان­شناختی سریع، مداوم و به موقع به خصوص خدمات تلفنی و آنلاین صورت گیرد و فواید خدمات روان­شناختی آنلاین در طی زمان شیوع، به مراتب بیشتر از خدمات روان­شناختی حضوری و چهره به چهره است.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۲ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع