ملاحظات سلامت معنوی در بحران کرونا

نویسندگان: هادی خوش محبت,حسن ابوالقاسمی

زمینه و هدف: بشر همواره در گرفتاری‌ها و مشکلات از خداوند طلب یاری و کمک می‌کند اخیراً یکی از گسترده‌ترین و بدترین بحران‌های جهانی، یعنی بیماری واگیر و مرموز ناشی از ویروس کرونا، اتفاق افتاد. در این دوره نیز گرایش به معنویت افزایش یافت و ما شاهد جلوه های متعددی از این موضوع در کشور ایران اسلامی بودیم. هدف از انجام این مطالعه، بررسی ابعاد سلامت معنوی در این بحران بوده است.روش: در این مطالعه ضمن مرور منابع اسلامی شامل قرآن کریم و احادیث معصومین (علیهم‌السلام) و مقالات علمی در جهان، براساس شواهد موجود در جامعه مصادیق”سلامت معنوی” در دوره بحران کرونا را توضیح می‌دهیم.

یافته‌ها:گرچه در دوره کرونا یکی از دغدغه‌های مهم نخبگان و علاقمندان حوزه سلامت معنوی در دنیا تعطیلی عبادتگاه‌ها و مراکز مذهبی بود، ولی از آنجا که دین اسلام بهترین و جامع‌ترین برنامه‌ها را در این زمینه دارد، ما در کشور شاهد بروز و گسترش قابل توجه ابعاد سلامت معنوی و افزایش دین‌داری به اشکال‌ مختلف بودیم. می‌دانیم که اکثر شاخصه‌های “سلامت معنوی اسلامی” بین اقشار مختلف جامعه مشترک است، اما می‌توان “عموم مردم”، “بیماران”، “نزدیکان بیماران” و “درمان‌گران” را جداگانه بررسی و در هرگروه بعضی از جلوه‌ها را بارزتر مشخص کرد. جایگاه ویژه “رهبری نظام اسلامی” در تدبیر و هدایت امور نیز بسیار مهم و قابل‌توجه است.عموم مردم: تمرین صبر و توکل و امید به رحمت الهی و هم‌چنین نزدیک شدن به مقام ” رضا، از جمله مهم‌ترین مؤلفه‌های ارتقای سلامت معنوی در مردم است.بیماران: حس قریب‌الوقوع بودن مرگ، یکی از مهم‌ترین عوامل ارتقای معنوی انسان و رقّت قلب اوست.

نزدیکان بیماران: در این شرایط انسان‌ها بیش از پیش به دعا روی می‌آورند و از خداوند طلب “سلامت و صحت و عافیت” می‌کنند.

درمانگران: گسترش شاخصه ایثار و فداکاری، علاوه بر اثری ماندگار در جان و دل خدمتگزاران سلامت جامعه، به بالارفتن شأن و جایگاه ایشان در بین مردم می‌انجامد.

نقش و جایگاه رهبری: رهبری عالی نظام، علاوه بر مدیریت کلان و توصیه‌های جدی به مردم برای انجام دستورات مسئولان سلامت کشور، بارها از کارگزاران نظام سلامت تشکر و قدردانی کردند.

نتیجه‌گیری: مجموعه اقدامات کارگزاران نظام، اقشار و گروه‌های مختلف مردم در بحران کرونا، بار دیگر ظرفیت عظیم جمهوری اسلامی را به عنوان نظامی برخواسته از فضایل و اخلاق نشان داد که می­تواند الگویی برای پیاده‌سازی “سلامت معنوی” در جهان باشد.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع