قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

چند روزی است که پویش مردمی قرنطینه اختیاری حداکثری توسط گروه داوطلبانه اساتید و دانشجویان علوم پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با هدف کاهش شدت همه‌گیری بیماری کرونا در کشور از طریق قطع چرخه بیماری و کاهش موارد ابتلای جدید آغاز به کار کرده و معتقد است انجام قرنطینه اختیاری حداکثری یکی از هزینه اثربخش‌ترین راهکارهای موجود و یا حداقل علمی‌ترین راهکار برای شکستن زنجیره انتقال و کاهش همه‌گیری است.

دکتر نسترن کشاورز محمدی، دانشیار ارتقای سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان سرپرست تیم علمی داوطلبانه پویش مردمی “قرنطینه اختیاری حداکثری” در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده شامل بررسی آمار و الگوی انتشار همه‌گیری، نظر نخبگان، مطالعات و مصاحبه‌های علمی با اساتید و متخصصین علوم مختلف، مشورت با مدیران ارشد نظام سلامت در زمینه مدیریت کرونا و نیز در نظر گرفتن شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه به این جمع‌بندی رسیدیم که در حال حاضر یکی از هزینه اثربخش‌ترین راهکارهای موجود، انجام قرنطینه اختیاری حداکثری است.

قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد

وی ادامه داد: در غیر این‌صورت احتمال اینکه همه‌گیری به حدی برسد که کنترل آن ممکن نباشد و یا بسیار سخت و پرهزینه‌تر باشد، بیشتر است. همچنین با توجه به اینکه دوره پنهان بیماری می‌تواند تا دو هفته طول بکشد، این قرنطینه حداکثری داوطلبانه باید حداقل دو هفته باشد و در صورت لزوم یعنی تداوم افزایش موارد ابتلا، بیشتر شود.

دکتر کشاورز با بیان اینکه پویش قرنطینه داوطلبانه حداکثری با انتشار پوسترهای الکترونیکی آن در سطح شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، گفت: طبیعتا بازخوردهایی از افراد در سطوح مختلف جامعه شروع شد، به گونه‌ای که در کمتر از ۲۴ ساعت اول اساتید و متخصصان متعددی آن را تایید کرده و ویدئوهای خود را در حمایت از این پویش ارسال کردند.

وی تاکید کرد: در زمان جنگ تحمیلی، گروهی از هموطنان ما در خط مقدم می‌جنگیدیند تا ما در آرامش زندگی کنیم. الان هم گروهی از هموطنان ما در دانشگاه‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی خصوصی و دولتی و ادارات مختلف و فروشگاه‌ها کار می‌کنند تا ما بتوانیم در منزل خود را قرنطینه کنیم.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
تاریخ رصد: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع