سعید لیلاز: با توجه به منطق بازار باید با چین قرارداد ببندیم/ چین هنوز قدرت جهانی نشده و نقش ژاندارم ندارد/ چین که به خاطر علاقه به ایران به سوی ما نیامده، حتماً دنبال منافع خودش است

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ انتشار خبر قرارداد ۲۵ ساله با چین مخالفت‌های بسیاری را برانگیخت و نقدهای بسیاری به این قرارداد را در افکار عمومی شاهد بودیم. سعید لیلاز، اقتصاددان و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، از مدافعان قرارداد با چین است و در مصاحبه‌ای به دفاع از این قرارداد پرداخت که واکنش های بسیاری را به دنبال داشت. در خصوص این قرارداد و مخالفت‌های ابراز شده، به گفت‌وگو با سعید لیلاز پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

هدف ترامپ برای خروج از برجام، اختلال آفرینی در روابط اقتصادی ایران و اروپا بود

پس از انتشار خبر قرارداد ۲۵ ساله با چین، مخالفت‌های بسیاری در افکار عمومی و از سوی فعالان سیاسی و رسانه‌ای مطرح شد. چند روز پیش نیز شما در مصاحبه‌ای به دفاع از قرارداد با چین پرداختید که مخالفت‌های بسیاری را با نظر شما به دنبال داشت. نظر خودتان در خصوص این مخالفت‌ها چیست؟

راجع به قرارداد ایران و چین از منظرهای مختلف در مخالفت، نکاتی مطرح می‌شود. مهمترین پرسشی که مطرح می‌شود این است که اگر قرار است ما با چین و روسیه و ونزوئلا و غیره ببندیم، چرا با آمریکا نبندیم؟ اولین پاسخ این است است که روابط اقتصادی میان کشورها همان طور که از نامش پیداست بر اساس منافع اقتصادی جلو می‌رود. بر اساس منطق روابط اقتصادی بود که در ۱۰ سال آخر محمدرضا پهلوی، آمریکا از شریک اول تجاری ایران، خارج شد. در اتحاد کامل محمدرضا پهلوی به آمریکا شکی نیست. اما در همان دوران هم آمریکا هرگز شریک اول اقتصادی و تجاری ایران نشد. همکاری ایران و آمریکا بیشتر جنبه نظامی داشت تا اقتصادی. فاصله جغرافیایی زیاد ایران و آمریکا و دلایل دیگر هیچ‌گاه اجازه نداد آمریکا به شریک اول تجاری ایران تبدیل بشود.

به همین دلیل من معتقدم اگر در آینده ایران به یک کشور کاملا عادی در صحنه بین‌الملل هم تبدیل بشود در آن صورت ایران به سوی اروپا خواهد گرایید نه به آمریکا.

نکته دوم این که ایالات متحده آمریکا جز در سایه یک روابط امپریالیستی حاضر نیست با ایران روابط اقتصادی داشته باشد. این روابط امپریالیستی شامل اختلال آفرینی در روابط اقتصادی ایران و اروپا هم می‌شود. یعنی آمریکا راضی به این که ایران با اروپا کار کند هم نیست.

یعنی آمریکا تلاش می‌کند رابطه ایران و اروپا نیز تخریب کند؟

بله، اساسا علت این که آمریکا از برجام خارج شد، همین بود. چون یک ایران دموکراتیک، همراه ایرانی با گرایش اقتصادی به سوی اروپا است.

تاریخ انتشار اولیه: ۸ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

 

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع