حمله گاز‌انبری به فقرا

نویسنده : اما گراهام‌هاریسون

همه‌گیری ویروس کرونا در منطقه آمریکای لاتین دیرتر آغاز شد اما میزان شیوع این ویروس در بین این کشورها بسیار گسترده‌تر بوده است. درحال‌حاضر یک‌چهارم افراد مبتلا به کرونا در جهان در این منطقه زندگی می‌کنند و متخصصان هشدار داده‌اند که طی چند ماه آینده موارد مرگ‌ومیر در کشورهای یاد شده سه برابر شده و به ۴۰۰ هزار مورد خواهد رسید. در دو کشور با بیشترین تعداد موارد ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیرها یعنی برزیل و مکزیک، حکومت‌ها پوپولیست هستند. در هر دو کشور روسای جمهوری با واکنش‌های غلط به این ویروس، زمینه شیوع سریع و فراگیر آن را فراهم کردند. کوچک قلمداد کردن تهدید حاصل از همه‌گیری کرونا عامل اصلی این روند فاجعه‌بار بوده و در برزیل، آقای بولسونارو همچنان بر بی‌اهمیت بودن این بحران تاکید می‌کند.

اما ساده‌انگاری است اگر تصور کنیم شیوع فراگیر و مرگبار ویروس کرونا در منطقه آمریکای لاتین صرفا حاصل سیاست‌های پوپولیستی است. در شیلی و پرو که دارای حکومت‌های راست میانه‌رو و تکنوکرات هستند میزان شیوع ویروس کرونا از مکزیک بیشتر است. ممکن است این امر تا اندازه‌ای حاصل تصمیم مکزیک به انجام نشدن تست به شکل فراگیر باشد. نتیجه نیمی از تست‌های گرفته شده در این کشور مثبت بود و این یکی از بالاترین نرخ‌های مثبت شدن تست کرونا در جهان است. در انگلستان کمتر از یک درصد تست‌ها مثبت است.

اما هیچ تردیدی وجود ندارد که پرو و شیلی دچار مشکلات جدی هستند و این امر نشان می‌دهد حتی کشورهایی که از همان ابتدا موضوع همه‌گیری ویروس کرونا را جدی گرفتند و اقداماتی نظیر قرنطینه ملی را اجرا کردند نیز به‌شدت از این همه‌گیری لطمه دیده‌اند. تحلیلگران می‌گویند یکی از دلایل اصلی این وضعیت، شکاف رو به رشد ثروت در نابرابرترین منطقه جهان است. وضعیت مسکن و عدم امنیت شغلی سبب می‌شود مردم نتوانند فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند حتی وقتی که دولت دستور داده چنین تدابیری اجرا شود.

و نیز وضعیت نامطلوب سیستم بهداشتی و درمانی بر شدت بحران می‌افزاید. رئیس برنامه آمریکای لاتین در گروه بحران می‌گوید: «آنچه به روشنی مشاهده می‌کنیم ارتباط بین نابرابری و نرخ بالای ابتلا به ویروس کرونا است. در پرو، شیلی و بخشی از کلمبیا اگرچه مقررات قرنطینه با سختگیری اجرا شد و دولت‌ها از آن حمایت کردند وضعیت بد اقتصادی سبب می‌شود مردم نتوانند این تدابیر را رعایت کنند. بازگشت اقشار متوسط و مرفه این کشورها از سفر خارجی یعنی از کشورهایی که ویروس به شکل گسترده در آنها شیوع پیدا کرده بود زمینه انتقال کرونا به کشورهای یاد شده را فراهم کرد. سپس فقر، شیوع این ویروس را تسهیل کرد و اکنون فقرا هستند که از این روند بیشترین اثر را پذیرفته‌اند.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۹ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع