توافق ایران و چین بازار سهام را به کدام سو می‌برد؟

دنیای اقتصاد نوشت: فعالان بازار سرمایه نیز مانند گروه‌های اجتماعی رویکردهای متفاوتی به سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین دارند. برخی معتقدند این سند به‌طور بالقوه می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه بگذارد و برخی دیگر مخالف این دیدگاه هستند. به هر حال باید تا زمان انتشار جزئیات قرارداد صبر کرد زیرا هنوز اطلاعات کافی درخصوص این توافق در دسترس نیست.

در حالی که هنوز جزئیات قرارداد مذکور توسط طرفین افشا نشده، گروه‌های مختلف له یا علیه این قرارداد سنگر گرفته‌اند. با توجه به در دسترس نبودن اطلاعات کافی از متن توافقات، ‌ نمی‌توان این توافق را خوب یا بد دانست. با این حال چه خوب یا چه بد، باید بپذیریم در حال حاضر کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی قراردارد و در این شرایط توسعه روابط با یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی دنیا، فارغ از جنبه‌های سیاسی آن، به‌صورت بالقوه می‌تواند ظرفیت‌های شگفت‌انگیزی در حوزه‌های مختلف برای کشور ایجاد کند. با توجه به گستره‌ ظرفیت تجاری و اقتصادی میان چین و ایران، بسیاری از صنایع در ایران می‌توانند از این توافق‌ متاثر شوند. تاثیراتی که می‌تواند در نهایت بر بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

برجام و قرارداد ایران-چین

با این حال به نظر می‌رسد تاکنون اخبار این توافق نتوانسته واکنش فعالان بازار را برانگیزاند. در حالی‌که در جریان توافق برجام حتی شایعه‌های منتشر شده درخصوص آن نیز می‌توانست جریان بازار را تغییر دهد.

علی صادقین اقتصاددان و فعال بازار سرمایه درخصوص تفاوت‌های این سند همکاری با برجام می‌گوید: درمورد برجام باید گفت ما تحریم‌های بین‌المللی ذیل شورای امنیت سازمان ملل داشتیم و آن زمان هرچه به توافق نزدیک می‌شدیم مجموعه تحریم‌های بین‌المللی‌ای که بر ایران تحمیل شده بود حذف می‌شد، بنابراین می‌توانست اثر کاملی روی تمامی شرکت‌هایی که به واسطه تحریم‌ها دچار مشکل فروش شده بودند؛ بگذارد. بنابراین با هر خبر مثبتی از روند مذاکرات تقریبا اکثر سهم‌ها، ‌ در صف خرید قرار می‌گرفتند.

او با تشریح این تفاوت‌ها می‌گوید: اما این توافق جدید که صحبت از آن است، ‌ اثری بر روی تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا ندارد. مضاف بر اینکه جامعه ما نیز یک‌بار انتظارات برداشته شدن تحریم را تجربه کرده است. بنابراین تا رسیدن به توافق ملموس و افزایش احتمال ورود سرمایه خارجی به بخش کامودیتی، ‌ پتروشیمی و زیرساخت که شامل فلزات نیز می‌شود؛ بازار آن را جدی نمی‌گیرد.

این فعال بازار سرمایه می‌گوید: در این صورت نیز تحریم‌های آمریکا و تبعیت کشورهای دیگر دستخوش تغییر نخواهد شد. بنابر این بازار هنوز این توافق را به‌صورت ملموس درک نکرده است و برآورد اثرات آن را بر صنایع مختلف تخمین نزده است زیرا ابهاماتی دارد، به این معنی که مشخصا کدام صنایع و کدام بخش‌ها مورد توجه چینی‌ها قرار می‌گیرد.

تاریخ انتشار اولیه: ۶ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع