توافقنامه ایران و چین در نوع خود متفاوت و بی‌نظیر است/ ایران دروازه ورود چین به خلیج فارس به شمار می‌رود

گفت‌وگوی تفصیلی قدس آنلاین با دکتر نوذر شفیعی درباره قرارداد همکاری ایران و چین:

رابطه راهبردی با کشوری که کارشناسان می‌گویند تا یک دهه دیگر قدرت اول اقتصادی جهان است یک امتیاز ویژه است آنهم در شرایط موجود کشور، اما با وجود غیرواقعی یودن موج شایعات و تخریب ذهنی دشمنان و رسانه‌های بیگانه، حساسیت افکار عمومی ما نیز از ریشه‌های تاریخی و نگرانی‌های منطقی در مورد قرارداد همکاری راهبردی ۲۵ ساله با چین خالی نیست، نگرانی‌هایی که شفاف‌سازی می‌تواند به رفع آنها کمک کند.

قدس آنلاین: سند همکاری‌های جامع ایران و چین یا آنچه از آن به عنوان توافقنامه ۲۵ ساله تهران و پکن در سطح جامعه نام برده می‌شود در روزهای اخیر کانون اظهار نظرها و تحلیل‌ها و شایعات و در نتیجه مخالفت ها و موافقت‌های منطقی و البته اگثرا متعصبانه و عوامانه بوده است.

آنچه در این میان بیش از هر چیز آزار دهند یبوده این است که جریان سازی و خط دهی و و دروغ‌پردازی‌های شبکه های خارجی و ب دنبال ان شبکه‌های فارسی زبان خارج نیشن و معاند ایران جریان غالب در برداشت عامه از این اتفاق مهم و تأثیر گذار در روابط خارجی اقتصادی و سیاسی کشور بوده است.

این نکته را نمی‌توان انگار کرد و نادیده گرفت که خارجی ها و خارج نشین‌ها دایه مهربانتر از مادر و کاسه داغتر از آش این ماجرایند.

آنگونه که مجله اکونومیست یا شبکه بی‌بی‌سی انگلیس، یا کانال من‌وتو سلطنت طلبان و ایران اینترنشنال سعودی‌ها فریاد واویلا سر می‌دهند و می‌گویند جمهوری اسلامی ایران را حراج کرد و به چینی‌ها فروخت، که گویی واقعاً دغدغه مردم ایران و منافع ایران را دارند. مردمی که سال‌هاست زیر شدیدترین فشارها و تحریم‌ها همین دولتها هستند و حتی در فروش دارو هم رحمی به آنها نمی‌شود.

طبیعی است که کشورهای اروپایی و امریکایی ها و عرب‌های دور و بر ما نگران چنین توافقنامه‌ای بین ایران و چین باشند. توافقنامه‌ای که سطح روابط ایران و چین را به راهبردی ارتقا می‌دهد.

این سند در اوج تحریم واه و فشارها برای به زانو درآوردن اران به معنای شکت آمریکا و متحدان اروپایی و عرب اوست اما شکی نیست که تنظیم چنین سند بلندمدت و جامعی دغدغه‌ها و وسواس‌ها و هوشیاری خاص خود را نیر در تنظیم طلب می‌کند. رابطه راهبری با کشوری که کارشناسان می‌گویند تا یک دهه دیگر قدرت اول اقتصادی جهان است یک امتیاز ویژه است به ویژه در شرایط موجود کشور، اما با وجود غیر واقعی و دورغ بودن موج شایعات و تخریب ذهنی دشمنان و رسانه‌های بیگانه، حساسیت افکار عمومی ما نیز خالی از ریشه‌های تاریخی ونگرانی های منطقی نیست. نگرانی هایی که شفاف سازی می‌تواند به رفع آنها کمک کند.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۳ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع