تهدید کرونا و فرصت جهش تولید

نویسندگان: سینا وحدت واسعی و روح‌الله سبزی

می‌توان امیدوار بود که موقعیت خاص ایجادشده ناشی از شیوع ویروس کرونا، تلنگر خوبی باشد برای برداشتن گام‌های عملی مردم و مسئولین در راستای تبدیل این تهدید به فرصتی بی‌بدیل در جهت ارتقاء فرهنگ اتکا به توان داخلی و امکان همیشگی تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها با توجه به اصل راهبردی «ما می‌توانیم»، که ان‌شاءالله با نمود عینی یافتن شعار «جهش تولید» در سال جاری و سال‌های پیش‌رو محقق خواهد شد.

بازتاب رسانه‌ای بیماری کرونا بیشتر از زاویه‌ی بهداشتی آن صورت گرفته، درحالی‌که این مسئله دارای ماهیتی چندبعدی بوده و خواه‌ناخواه تبعات گسترده‌ی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن دامن‌گیر کشور خواهد شد. از آنجاکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال ۱۳۹۹ بار دیگر بر ضرورت توجه به رونق تولید تأکید فرموده و سال پیش‌رو را سال «جهش تولید» نامگذاری نمودند، در این مقال برآنیم تا از نظرگاه اقتصادی و اجتماعی به واکاوی پیامدهای شیوع بیماری کرونا پرداخته و با در نظر گرفتن تهدیدات ایجاد شده برخی از فرصت‌های پیش رو را نیز با تأکید بر روی شعار رونق تولید مورد مداقه قرار دهیم.

در ابتدا باید متذکر شد که با وجود زحمات فراوان ستاد ملی مبارزه با کرونا عمده تصمیمات این ستاد بخاطر غلبه وجه درمانی و بهداشتی در ترکیب آن، بر ابعاد بهداشتی و درمانی متمرکز بوده و سایر وجوه ماجرا، در سطح کلان تصمیم‌گیری تا حدودی مغفول واقع‌شده است. از آنجاکه اقتضای تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی، چابکی و سرعت‌عمل و هماهنگی در همه سطوح و شئون حکومتی بوده و سازوکار دیوان‌سالاری معمول جوابگوی شرایط اضطراری نیست، ارتقای سطح این ستاد و گسترش دامنه اختیارات آن بطوریکه کلیه تصمیمات بویژه تصمیمات اقتصادی و اجتماعی اخذ شده برای تمامی دستگاه‌ها و نهادها لازم الاتباع باشد، لازمه خنثی‌سازی تهدیدات بوجود آمده و تبدیل آن‌ها به فرصت می‌باشد.

تاریخ انتشار اولیه: ۴ فروردین ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع