تلاش مدل‌سازان برای پیش‌بینی آینده همه‌گیری کووید-۱۹

متخصصان بیماری به طور گسترده‌ای بر این موضوع متمرکز هستند که چگونه عفونت‌های کروناویروس به اینجایی که هستیم رسیده است. بهبود جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری داده‌ها می‌تواند پیش‌بینی‌های آینده را ارتقا بخشد.

در حالیکه سیاست‌مداران و مردم نگران زمان و چگونگی اوج همه‌گیری کروناویروس هستند، دانشمندانی که می‌توانند چنین پیش‌بینی‌هایی داشته باشند، در حال تلاش برای درک چیزی هستند که در حال رخ دادن است. یکی از واگیرشناسان سرشناس آمریکایی در ایمیلی به مجله «ساینس» نوشت که:

«متأسفم که در حال حاضر امکان مصاحبه را ندارم، زیرا ما به طور کامل متمرکز بر واکنش محلی و منطقه‌ای خود هستیم».

مانند هر مدل دیگری، پیش‌بینی چگونگی گسترش شیوع، تعداد افراد مبتلا، و تعداد تلفات، بستگی به میزان اعتبار اطلاعات علمی دارند که بر آن استوار هستند. و غالب تلاش‌های مدل‌سازان تاکنون، به جای ارائه پیش‌بینی‌های شتاب‌زده، بر بهبود این داده‌ها متمرکز بوده است.

جان ادموندز از مرکز مدل‌سازی ریاضی بیماری‌های عفونی در مدرسه بهداشت و پزشکی حاره‌ای لندن می‌گوید که:

«غالب کاری که مدل‌سازان تاکنون یا در بخش اول از همه‌گیری انجام داده‌اند، هنوز واقعاً منجر به مدل‌ها یا پیش‌بینی‌هایی نشده‌اند که به نظرم اکثر مردم به آن فکر می‌کنند». «اکثر کاری که انجام شده، حول شناخت ویژگی‌های همه‌گیری و تلاش برای برآورد پارامترهای کلیدی بوده است. من این تلاش‌ها را واقعاً در زمره مدل‌سازی طبقه‌بندی نمی‌کنم، اما مدل‌سازان در تلاش برای انجام آن هستند».

تاریخ انتشار اولیه: ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع