تصویب نهایی سیاست‌ها و برنامه‌های اقدام علمی، فناورانه و فرهنگی جهش تولید

جلسه ۸۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی و با حضور دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی رئیس قوه قضائیه و سایر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی روز گذشته ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار شد.

دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران در تشریح دستور و مصوبات جلسه ۸۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: دستور این جلسه ادامه بررسی “سیاست‌ها و برنامه‌های اقدام علمی، فناورانه و فرهنگی جهش تولید” بود که سند آن بر مبنای نظام مسائل نهادهای مربوطه در قوه مجریه و ظرفیت‌های اولویتی برای قوه مقننه و قضائیه تدوین شده است. در واقع از آنجا که شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد سیاست‌گذار فرا قوه‌ای است، ظرفیتی است برای سیاست‌گذاری نسبت به همه ظرفیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران.

وی ادامه داد: سیاست‌ها و برنامه‌های اقدام علمی، فناورانه و فرهنگی جهش تولید در شور اول کلیات آن به تصویب رسید و در شور دوم نسبت به بررسی سیاست‌های کلان و برنامه‌های اقدام به تفکیک نهادها پرداخته شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در این سند برای وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صداوسیما، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ مسائل، موانع و ظرفیت‌های مرتبط با جهش تولید شناسایی شده و پیشنهادهایی پیرامون آن مطرح شد که پس از بحث و تبادل نظر و اصلاح و تعدیل در جلسه به تصویب اعضا رسید.

وی با اشاره به ظرفیت‌هایی که این سند برای جهش تولید در کشور ایجاد می‌کند، تصریح کرد: جهش تولید در تجربه‌های بین‌المللی تا دهه ۷۰ میلادی مبتنی بر انباشت سرمایه تعریف می‌شد که از دهه ۷۰ به بعد دانش و فناوری‌های جدید اهمیت کانونی پیدا کردند که خوشبختانه از جهت سرمایه انسانی توانمند مرتبط با فناوری‌های جدید مثل هوش مصنوعی، صنایع اتوماتیک سازی، دانش مرتبط با فضای مجازی و طراحی پلتفرم‌های شبکه‌ای از توانائی قابل توجهی برخوردار است.

دکتر عاملی گفت: نگاه این سند توجه به فناوری‌های جدید، ایجاد ظرفیت برای شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک برای جهش تولید است.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۵ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۹ مهر ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع