تدوین قواعد اخلاقی ؛ راهی برای افزایش اعتماد عمومی به نهاد قانون‌گذاری

/, پارلمان, دیدگاه تخصصی/تدوین قواعد اخلاقی ؛ راهی برای افزایش اعتماد عمومی به نهاد قانون‌گذاری

مدتی است که بحث اعتماد به مراکز قانون‌گذاری در دنیا به موضوع و سوژه روز پژوهشگران و رسانه‌ها تبدیل شده است. بر اساس آماری که سازمان‌های بین‌المللی منتشر کرده‌اند، برخی از رفتارها و اقدامات نمایندگان در مجالس قانون‌گذاری در سراسر جهان و نوع سیاست‌گذاری در این پارلمان‌ها باعث شده است که اعتماد مردمی به آن‌ها کمتر شود. به همین ترتیب مبارزه با فساد در این نهادها و همچنین تدوین قوانینی که بتواند نوع رفتار و برخورد نمایندگان با ارکان‌های مختلف جامعه از جمله مردم، رسانه‌ها، لابی گران موجود در مجلس و گروه‌های ذی‌نفوذ را مدیریت کند، از مدت‌ها پیش در دستور کار تعداد زیادی از مجالس دنیا قرار گرفته و تعدادی از آن‌ها نیز قوانین مثمر ثمر و قابل توجهی را در این زمینه تصویب کرده‌اند.

باوجوداینکه هنجارهای اخلاقی در جوامع مختلف متفاوت بوده و در جوامع اسلامی این هنجارها باید به‌صورت جدی‌تری رعایت شده و حفظ شوند، دیده می‌شود که قواعد رفتاری و یا آیین رفتاری و اخلاقی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تاکنون به‌صورت روشن و شفافی در قابل آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب نرسیده و باوجوداینکه کمیته‌ای برای نظارت بر کار و رفتار نمایندگان در مجلس وجود دارد، اما شاخصه‌های مهم رفتار درست و حرفه‌ای در عالم سیاست هنوز برای این نهاد مشخص نشده است.
مسائل و آسیب‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به‌عنوان مانع در برابر اعتماد افکار عمومی به مجلس و نمایندگان عمل کند. اندیشکده مطالعات حاکمیت شریف با توجه به مسائل و حاشیه‌هایی که در طول چند سال گذشته و به‌خصوص در چند هفته گذشته برای چند تن از نمایندگان مجلس به وجود آمده بود، پژوهشی را که مربوط به مسئله قواعد رفتاری در مجلس‌های کشورهای مختلف جهان است آغاز کرد و محورهای مهم این قواعد رفتاری و نوع اجرایی شدن آن‌ها در مجلس مختلف دنیا را بررسی کرده است که حاصل آن به‌صورت بسته خلاصه سیاستی منتشر شده است.

برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

نگارنده: ثمانه اکوان