تخریب همکاری ایران و چین با اهداف سوء سیاسی انجام می‌شود

زنگنه: مخالفان ورود چین به اقتصاد ایران، دشمن مردم ایران هستند/ هیچ کشوری آن هم کشور معتبر و پرسابقه‌ای مثل جمهوری اسلامی ایران، در هیچ تفاهم‌نامه‌ای، هیچ وقت زمین و جزیره واگذار نمی‌کند

تهران (پانا) – یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد هم چینی‌ها، هم اروپایی‌ها و هم آمریکایی‌ها همه می‌دانند که ایرانی نسبت به سرزمین خود و حاکمیت خود بسیار حساسیت دارد و به همین دلیل عده‌ای که مخالف کمک‌های چین یا ورود چین در اقتصاد ایران هستند از این حربه استفاده می‌کنند. این‌ها دشمن مردم ایران هستند چراکه نمی‌خواهند مردم ایران خود در ساخت و ساز وارد شوند و می‌خواهند کماکان ایران مصرف‌کننده کالای چینی، اروپایی و سایر کشورها باشد.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری پانا به تفاهم‌نامه همکاری ایران و چین اشاره کرد و با تاکید بر اینکه هیچ کشوری آن هم کشور معتبر و پرسابقه‌ای مثل جمهوری اسلامی ایران، در هیچ تفاهم‌نامه‌ای، هیچ وقت زمین و جزیره واگذار نمی‌کند، گفت: «آنچه معمولا در قراردادها مطرح می‌شود، این است که حق انتفاع یا بهره‌برداری از مناطقی پیشنهاد می‌شود و در قرادادهای بعدی با بیان جزئیات، آن حق بهره‌برداری، قید و بند و شرط و شروط پیدا می‌کند.»

وی ادامه داد: «همکاری ایران و چین نه قرارداد، بلکه تفاهم‌نامه است و فعلا در حد پیش‌نویس است که چارچوب و ابعاد همکاری‌ها را ترسیم می‌کند. مراحلی که این نوع تفاهم‌ها طی می‌کنند، شامل چندین مرحله است و در مرحله اول هیچگونه از جزئیات بیان نمی‌شود، چراکه هر نوع همکاری در ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی شرایط خاص خود را باید داشته باشد و هر کدام از این ابعاد شاید ده‌ها قرارداد فرعی پیدا کنند. باید بر روی قراردها ضمانت‌های دو طرف مطرح شود. نیروهای انسانی که باید شاغل شوند نیز جزو مهمی از این نوع تفاهم‌نامه‌ها است. اگر یک همکاری اقتصادی به وجود بیاید اما باعث ایجاد اشتغال برای نیروهای محلی نشود، آن قرارداد عملا پذیرفته نمی‌شود. اگر قراردادی منعقد شود اما انتقال تکنولوژی در آن نباشد، انتقال سرمایه به وجود نیاید، این نوع قراردادها منعقد نمی‌شود. بنابراین معمولا ایران شرایط اصلی که مطرح می‌کند این است که قرارداد به محیط زیست ضربه نزند، ایجاد اشتغال کند، انتقال تکنولوژی صورت گیرد و انتقال سرمایه هم حاصل شود.»

تاریخ انتشار اولیه: ۳۱ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱مرداد ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع