تب کرونا در کالبد بودجه

نویسنده: امیرحسین معصومی فر

در شرایطی که از اوایل اسفند ۹۸ و پیش از تصویب بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران در شورا، پیش‌بینی می‌شد که بودجه سال ۹۹ از ادامه‌دار شدن وضعیت کرونایی در کشور متاثر خواهد شد، شورای شهر بدون توجه به این مساله بودجه را تصویب کرد. مصوبه‌ای که اکنون گریبان مدیریت شهری را گرفته است.

به گفته رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، برآورد کاهش مستقیم درآمد شهرداری و خسارات شیوع بیماری و تبعات ناشی از آن از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان است که کسری بودجه شهرداری در این فاصله زمانی را ۳۰ درصد نشان می‌دهد. این در شرایطی است که گزارش‌های غیر‌رسمی واصله از شهرداری تهران درخصوص تحقق منابع درآمدی سال ۹۸ شهرداری (به انضمام متمم)، حاکی از تحقق کمتر از ۸۰ درصدی است.

این عدم‌تحقق منابع درآمدی در حالی رقم خورده که به نظر می‌رسد وضعیت بحرانی ناشی از شیوع کرونا و وضع مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی، در شرایط خوشبینانه تا اواسط خرداد و در شرایط بدبینانه تا اواسط شهریور ادامه خواهد یافت. بر این اساس کسری بودجه شهرداری در سال ۹۹، در حالت خوش بینانه ۶ هزار و در حالت بدبینانه ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

کسری ۶ تا ۱۲ هزار میلیارد تومانی بودجه، چالشی است که ریل تازه گذارده شده و نامستحکم شهرداری برای تحقق اهداف خود در فرصت کمتر از ۱۵ ماهه باقی مانده را در معرض تخریب قرار خواهد داد. این در شرایطی است که برنامه سوم توسعه شهر تهران به‌عنوان اصلی‌ترین مظهر این ریل‌گذاری با انواع و اقسامی از ایرادات منحصربه‌فرد مواجه است. اولا ۳ معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران با زمینه‌ها و سوابق مطالعاتی و تجربی مختلف در تدوین و دفاع از آن مسوولیت داشتند؛ ثانیا به ۳ بخش احکام، برنامه عملیاتی و شاخص‌های کمی در قالب ۳ سند مجزا تقسیم شده و عملا فاقد یکپارچگی و پیوستگی محتوایی مطلوب است؛ ثالثا با گذشت ۲ سال از عمر آن، هنوز در سطح شاخص‌های کمی، با ابهام و عدم‌شفافیت برای بدنه اجرایی شهرداری مواجه است؛ رابعا در محتوای بسیاری از بخش‌های عملکردی و حوزه‌های مأموریتی تعارض دیده می‌شود و خامسا مجموعه‌ای از آمال و آرزوهای انباشته شده تصمیم‌گیران شهری است که در سنوات قبل خارج از گود تصمیم‌گیری نشسته و ظرف برنامه سوم توسعه شهر تهران را بستری برای تحقق انتظارات خود از شهر فرض کرده‌اند.

تاریخ انتشار اولیه: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع