بسته اقتصادی کرونا، اتحادیه اروپا را از بحران بی‌سابقه نجات می‌دهد؟

این بسته که بر سر چگونگی آن میان اعضا بویژه «زوج فرانسوی – آلمانی» (امانوئل مکرون و آنگلا مرکل) اختلاف نظر بود، شامل کمک‌های مالی و وام است که برای بهبود وضعیت اقتصادی و تقویت توان کشورها در پی شیوع کرونا در اختیار ۲۷ عضو اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد؛ ۳۹۰ میلیارد یورو از این مبلغ کمک بلاعوض بوده و ۳۶۰ میلیارد یورو نیز به صورت وام خواهد بود.

مجموع بودجه اتحادیه اروپا در طول سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷میلادی به یک تریلیون و ۷۴ میلیارد دلار خواهد رسید و کشورهای عضو به میزان ۱.۴ درصد از درآمدهای ملی خود را برای تامین این بودجه اختصاص خواهند داد.

مذاکرات بروکسل نخستین دور گفت و گوها میان رهبران کشورهای عضو اتحادیه بود که از ماه مارس (اسفند ۹۸) به منظور توقف گسترش ویروس اقدام به برقراری مقررات قرنطینه کرده اند.

در ۲۰ سال گذشته این طولانی ترین‌ نشست اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که چهار روز و حدود ۹۰ ساعت به طول انجامید. پیشتر مذاکرات سال ۲۰۰۰ در شهر «نیس» فرانسه، پنج روز طول کشید.

«شارل میشل» رئیس شورای اتحادیه اروپا که به همراه «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه در پایان نشست، در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود با بیان موفقیت اعضا در رسیدن به این توافق گفت: بودجه ۷ ساله بعد ۱ تریلیون و ۷۴ میلیارد یورو بوده و برای برنامه نجات ۷۵۰ میلیارد یورو اختصاص داده خواهد شد.

او این توافق را از نظر انتقال اروپا به آینده حائز اهمیت خواند. از دیدگاه میشل، این برای نخستین بار در تاریخ اروپاست که پیرامون وجود ارتباط واضح بودجه با اهداف اقلیم، قبول برتری حقوق به عنوان یک معیار تععیین کننده و موضوع منابع اصلی گام‌هایی برداشته شده است.

فون درلاین هم در گفت و گو با خبرنگاران، بسته ۱.۸۲ تریلیون یورویی مورد بحث با اولویت‌های اروپا را همگون و بی نظیر خواند و گفت: پس از این مرحله، مذاکرات با پارلمان اروپا در ارتباط با برنامه نجات و بودجه آغاز خواهد شد.

تاریخ انتشار اولیه: ۱ مرداد ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع