برگزاری نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیلکرده

///برگزاری نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیلکرده

نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیلکرده با حضور دکتر سورنا ستاری، مسئولین دانشگاه و جمعی از کارشناسان و مسئولین در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیلکرده صبح روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن کهربای دانشکده ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

دکتر علی ملکی قائم مقام پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف در این نشست گفت: در سال ۸۴ مسئله‌ای با عنوان نقش علم و فناوری در توسعه کشور چیست و چه میزان اهمیت دارد؟ در کشور مطرح بود. در گذشته شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد و استارتاپ‌ها هنوز شکل نگرفته بودند و نیروی متخصصی در این زمینه نداشتیم که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و وزارت علوم رشته سیاست گذاری علم و فناوری در دانشگاه آغاز به کار کرد.

وی در ادامه گفت: طرحی با ۱۵ نفر از دانشجویان در دانشگاه شریف شروع شد که به عنوان یک سیاست کوچک و در عین حال موفق با چالش‌ها و مشکلات روبرو شد تا با راه حل‌های نوآورانه مشکلات را حل کند.

وی در پایان با اشاره به هدف این نشست گفت: در حال حاضر بحث مهاجرت با انواع پیچیدگی‌ها هنوز در دستور کار کشور نیست و امید است این نشست شروعی برای حل این مشکل باشد.

 دکتر ستاری: سیاست‌های برگشت نخبگان را به خوبی اجرا نکرده‌ایم

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست تخصصی آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیلکرده گفت: سیاست اعزام دانشجو در کشور همیشه بوده است و چالش اصلی ما این است که اکوسیستم کشور باید تغییر کند و نیروی انسانی جایگزین اقتصاد نفتی شود، بزرگترین پلتفرم ما برای جذب دانشجو از خارج از کشور استارت آپ ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت دادن به نیروی انسانی به جای منابع نفتی از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود و مهمترین دستاورد ما این است که جامعه به نیروی انسانی حساس شود اما در این میان افرادی نیروی انسانی را بازی می دهند که منجر به رخ دادن اتفاقات ناخوشایند و کشمکش های سیاسی می شود و زمانی که پژوهش و نیروی انسانی پایه اقتصاد نباشد باعث افزایش مهاجرت می شود که در این زمینه باید زیست بوم ایجاد شود و مبنای زیست بوم دانش نیروی انسانی باشد.

وی در ادامه گفت: از چهار سال گذشته مبحث شرکت های دانش بنیان مطرح شده که امروزه ۳ هزار و ۵۰۰ مرکز شرکت دانش بنیان و صدها استارت آپ و فروش بالای ۶۰ میلیارد تومان دارد .

دکتر ستاری گفت: بدون اعزام دانشجو به کشورهای خارجی نمی توان در زمینه فناوری توسعه داشته باشیم، جامعه باید به نیروی انسانی حساس باشد و روش پژوهش تغییر یابد. امروزه برخی از فعالیت های ژورنالیستی سبب مهاجرت های زیادی شده است، نرخ مهاجرت در کشور با اهداف سیاسی صورت می گیرد و آمارهای داده شده از فرار مغزها نادرست بوده است در حالی که اعلام کرده بودند صندوق بین الملل پول اظهار کرده ۱۸۰ هزار ایرانی از ایران خارج شده اند در حالی که صندوق بین الملل پول هیچ گاه این آمار را اعلام نمی کند.

وی هم چنین افزود: سیاست های برگشت را در کشور به خوبی اجرا نکرده ایم در حالی که سیاست های برگشت یک ضرورت جدی و مهم است و بسیاری از کشورها تلاش زیادی در این زمینه می کنند.

دکتر ستاری با اشاره به اعزام دانشجو به کشورهای خارجی گفت: سیاست اعزام دانشجو در کشور همیشه بوده است و چالش اصلی ما این است که اکوسیستم کشور باید تغییر کند و نیروی انسانی جایگزین اقتصاد نفتی شود، بزرگترین پلت فرم ما برای جذب دانشجو از خارج از کشور استارت آپ ها هستند.

وی در ادامه گفت: نسبت دانشجویان خارجی به دانشجویان داخلی در کشور سه درصد است اما در کشورهای عربی نسبت دانشجویان خارجی به دانشجویان داخلی ۳۰ درصد است.

وی هم چنین افزود: نوع نگاه ما به بحث مهاجرت باید درست شود که گاه فعالیت های ژورنالیستی سبب آزردگی دانشجویان می شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر بحث مهاجرت گفت: تاکید من این است که در زمینه آمار مهاجرت، آمارها صحیح داده شود و فعالیتی کنیم که این مبحث نهادینه شود تا بروکراسی ها هم از بین رود.

وی در ادامه گفت: تجربه نشان داده است که ایجاد انگیزه و اعلام آمار درست مهاجران ۳۰ درصد از دانشجویان به کشور بازگشته اند در این زمینه نواقصی وجود دارد که باید اصلاح شود.

در ادامه ی این نشست دکتر صلواتی دبیر شبکه مهاجرت خاورمیانه در صحبت های خود به ارایه ی گزارشی از گردش بین المللی دانشجویان و تحصیلکردگان در ایران و جهان پرداخت.

شایان ذکر است در پایان نیز میزگردی با عنوان؛ آسیب شناسی مهاجرت به همراه تجربیات ایرانیان تحصیلکرده از زندگی در خارج و مشکلات برگشت به ایران با حضور دکتر نرگس درویش، دکتر حامد تاج الدین، دکتر حمیدرضا سلیقه راد، دکتر مسعود طالبیان و دکتر هانیه محمدی برگزار گردید.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع