افزایش نااطمینانی‌ با اوج گیری بیماری کووید ۱۹

جمالی رزاقی

شیوع مجدد بیماری کووید ۱۹ در ایران و بسیاری از کشورها چشم انداز بهبود اقتصاد جهانی را نامشخص کرده است.

دیگر نمی توان به سناریوهای پیش‌بینی در خصوص این بیماری و مدت زمان احتمالی بازگشت به روند گذشته اعتماد نمود. گسترش ابتلایان به ویروس کرونا همه بازارها در سرتاسر دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و تا تولید انبوه واکسن این بیماری و دسترسی کل دهکده جهانی به این واکسن نمی توان امیدی به ترمیم سریع اقتصاد جهانی داشت.

بازار دارایی‌ها در هفته منتهی به ۲۰ تیر ماه باز هم روند صعودی را ادامه داد. به طوری که نرخ دلار با رشد ۱۰ درصدی از ۲۰۴۵۰ تومان به ۲۲۵۰۰ تومان در انتهای هفته رسید. بهای سکه نیز با جهش یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی، رشد ۱۵.۴ درصدی را به ثبت رساند. در هفته گذشته بازارساز با هدف جلوگیری از تقاضای کاذب قیمت دلار در صرافی‌های منتخب را همسو با بازار آزاد افزایش داد. سیاست افزایش نرخ دلار در صرافی‌های منتخب منجر به کاهش آربیتراژ نرخ ارز شده و کاهش نوسانات نرخ ارز و سکه را به دنبال خواهد داشت.

یکی از عوامل نوسان در بازار ارز، اختلال در سمت عرضه حواله است که چنانچه این بخش تقویت شود بر آرامش بازار تاثیرگذار خواهد بود. یکی از عوامل افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش پول ملی ناشی از افزایش انتظارات تورمی است که باعث افزایش تقاضای احتیاطی گردیده است. عامل مهم دیگر بازگشایی مرزها پس از تعطیلی به دلیل شیوع کرونا و افزایش تجارت بوده که باعث فشار بر تقاضای ارز گردیده است. از سوی دیگر ضعف سمت عرضه ارز به دلیل کاهش درآمدهای ارزی دولت، فشار بیشتری بر قیمت دلار وارد کرده است. همه عوامل دست به دست هم داده تا نرخ دلار را به مرز ۲۳۰۰۰ تومان برساند.

به پیش‌بینی برخی تحلیل گران سفارش خرید نفت ایران از سوی چین و احتمال آزاد شدن منابع ارزی باعث تقویت سمت عرضه ارز شده و روند کاهشی قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر برخی تحلیل گران تداوم رشد نقدینگی و تشدید انتظارات تورمی را بر کاهش قیمت‌ها غالب شده و این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت.

در هفته گذشته موج جدید شیوع بیماری کووید ۱۹ باعث افزایش نااطمینانی و بی ثباتی شده و در نتیجه قیمت دارایی امن طلا نیز افزایشی گردید. بهای هر اونس طلای جهانی در هفته منتهی به ۱۰ جولای (۲۰ تیر) رشد ۱.۲ درصدی را به ثبت رساند.

تاریخ انتشار اولیه: ۲۳ تیر ۱۳۹۹
تاریخ رصد: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

 

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اشاره به موضوع