افتتاح مرکز نوآوری و فناوری در منطقه آزاد ماکو به دست ریاست محترم جمهور

//افتتاح مرکز نوآوری و فناوری در منطقه آزاد ماکو به دست ریاست محترم جمهور

منطقه آزاد ماکو دارای مزیت‌های نسبی در زنجیره‌های ارزش لجستیک و حمل‌ونقل، کشاورزی صنعتی، تولید محصولات دامی، گردشگری، محصولات کشاورزی روستایی و دست‌بافته‌ها است. بااین‌حال کمبود قابلیت‌های فناورانه و نوآورانه در منطقه سبب شده است تا عملاً شرکتی که بتواند در این حوزه‌های عملکرد مطلوبی داشته باشد شکل نگیرد. لذا در چنین شرایطی و به‌طورکلی در مناطق کمتر توسعه‌یافته که مباحث مربوط به فناوری و نوآوری کمتر رسوخ نموده و کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیان به‌خوبی شکل نگرفته‌اند و از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند، تشکیل نهادی به‌منظور حمایت و پرورش این کسب‌وکارها لازم و ضروری است. چنین نهادی ارائه خدمات مختلف آموزشی، مالی، بازاریابی و حقوقی و … را در قالب یک زنجیره ارزش از تولید ایده تا تجاری‌سازی محصولات را برعهده دارد.

به همین جهت برنامه تانا به‌منظور توسعه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی در منطقه آزاد ماکو و به‌موجب تسهیل دستیابی به توسعه هوشمند و سبز در این منطقه، تأسیس و راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری برای توسعه کسب‌وکارهای فناورانه و نوآوری محور را در دستور کار خود قرار داد. به‌منظور تأسیس این مرکز، برنامه تانا با توجه به پروپوزال موردتوافق با سازمان منطقه آزاد ماکو، فعالیت‌های مختلفی را در دستور خود قرار داد. این اقدامات طیف گسترده سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را شامل می‌شدند که ازجمله آن‌ها می‌توان به طراحی مفهومی مرکز، بازسازی و بازطراحی فضای فیزیکی مرکز ، تهیه فرم‌ها و آیین‌نامه‌های اولیه، آموزش نیروی انسانی موردنیاز، طراحی سایت اینترنتی، طراحی رویدادهای کارآفرینی و افتتاحیه، اخذ موافقت اولیه برای تأسیس سرای نوآوری و تجارت و … اشاره نمود.
در نهایت در تاریخ ۱ خرداد سال ۱۳۹۸، ریاست محترم جمهور با حضور دبیر عالی شورای مناطق آزاد تجاری و صنعتی و دیگر مقامات دولتی، مرکز نوآوری و فناوری را افتتاح نمود. این مرکز هم‌اکنون با استقرار استارتاپ‌های بومی فعال بوده و به ارائه خدمات به متقاضیان می‌پردازد.